Каква ще е съдбата на първия мандат?
За първи път от началото на преговорите кандидатът за премиер Росен Желязков открехна макар и малко вратата, зад която се водат разговорите и обясни как ще действа.

Росен Желязков -кандидат за министър-председател от ГЕРБ - СДС:
"Вие знаете по принцип, че докато всичко не е решено - нищо не е решено. Така, че в момента приемете, че нищо не е решено, докато всичко не е решено".БНТ: Само че има много спекулации?
"Спекулациите ще продължат може би до утре, когато ще идем при президента да получим проучвателния мандат. Това зависи от начина, по който днес ще продължат и приключат разговорите с АПС, спрямо които ние търсим подкрепящи".
Желязков отказа да коментира появилата се вчера информация, че хората на Доган са поискали министерски постове в новия кабинет.
"Тези разговори се водят във формата три страни в коалиционното споразумение и търсенето на подкрепа от страна ДПС-ДПС. И ще повторя - към момента нищо не е договорено".
Затова и все още не е ясно дали утре Росен Желязков ще отиде при президента Радев с папка с имена на министри. Напълно договорено и готово за подписване обаче било споразумението между ГЕРБ-СДС, "БСП - Обединена левица" и ИТН за съвместно управление.

"Зависи от това дали ще имаме необходимото мнозинство за излъчване на правителство".
А ако нямате, ще предложите ли кабинет на малцинството?
"Това ще го решим в утрешния ден".
Ако днес ДПС-ДПС твърдо дадат съгласието си за подкрепа на кабинета, утре кандидатът за премиер ще предложи на държавния глава състав и структура на кабинета. Имената на всички министри вече са изцяло уточнени обяви още Желязков, но добави:
"Няма никакъв смисъл от това да влезем в парламентарната зала и да не получим необходимото доверие".
От ДБ, които напуснаха преговорите за първия мандат както и от останалите политически сили в парламента бяха лаконични.
Надежда Йорданова - ПГ на ПП-ДБ:
"В момента разговори с ПП-ДБ не се водят ,темата е измененията на закона за съдебната власт".БНТ: Наистина ли сте поставяли условия за министри?
"Питайте ръководството, аз не съм в ръководството", заяви Ремзи Осман - ПГ на ДПС - ДПС.БНТ: Как ще гласувате за правителство?
"Ще видите, ще видите", заяви Хамид Хамид - ПГ на "ДПС - Ново начало".Петър Петров - ПГ на "Възраждане": "Не можем да подкрепим кабинет, който не е на "Възраждане". Ще изчакаме третия мандат, който ще ни бъде връчен рано или късно.
БНТ: Тоест мислите, че това правителство няма да мине?
"Дори и да мине животът му ще е кратък заради антагонистичните различия на участниците в него".
Христо Расташки - ПГ на "Меч": "Кабинет на ГЕРБ-Меч няма да подкрепят".
На този фон развръзката затова ще има или не редовен кабинет очевидно ще стане ясна най-рано утре.
Автори: Ирина Цонева и Николай Минков
Вижте повече в прякото включване на Ирина Цонева
От президентството са изпратили писмо до МС за документите за освобождаването на главния секретар на МВР
Евродепутатът Андрей Новаков коментира темата със смяната на областните управители
Любомир Каримански: Парламент с изчерпано доверие не бива да избира подуправител на БНБ
4 години война в Украйна: Киев почете жертвите, Москва заговори за ядрен сблъсък
Показаха за първи път бункера, където Зеленски и кабинетът заседават в първите години от войната с Русия