ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Правната комисия в НС гласува да бъде спряна процедурата за избор на главен прокурор

Чете се за: 03:55 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      След гласуване на второ четене правната комисия в парламента спря процедурата за избор на главен прокурор. Почти нищо от другите текстове обаче не беше прието. Заседанието на Висшия съдебен съвет за избор на главен прокурор е насрочено за четвъртък. Борислав Сарафов е единствен кандидат за поста.

      Парагаф след параграф, правната комисия отхвърли заложените промени в Закона за съдебната власт. Така отпаднаха и предложенията и на ПП-ДБ, и на "Възраждане", да се забрани на Висш съдебен съвет, чийто членове са с изтекъл мандат, да избира председатели на върховните съдилища и главен прокурор. Против гласуваха от „ДПС-Ново начало“, а ГЕРБ-СДС и БСП-ОЛ се въздържаха.

      Стигайки до преходните и заключителни разпоредби обаче депутатите приеха започнатите процедури, които не са приключили с указ на президента - да се прекратяват. Така процедурата за избор на главен прокурор беше спряна.

      "Комисията подкрепи прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор, същевременно, за съжаление, не подкрепи онези предложения, които гарантираха мандатност на тези органи и оставиха на практика Сарафов като временно изпълняващ функциите на главен прокурор", каза Надежда Йорданова, ПП-ДБ.

      "Както виждате в правна комисия почти нито едно предложение, свързано с прекратяване на процедурата по същество, не мина с един глас, общо бяха 11 на 12 ''въздържали се'' и ''против''. Единственото предложение, на което остана да се крепи цялата същност на този общ законопроект е това, че неприключили с издаден указ на президента процедури се прекратяват", коментира Петър Петров, "Възраждане".

      "Трябва да бъдат прекратени правомощията на този главен прокурор и процедурата трябва да бъде съвсем прозрачна при избор на такъв", посочи Мая Димитрова, БСП-ОЛ.

      "Когато се решава нещо, не трябва да се решава на парче, трябва да се огледа абсолютно целият Закон за Съдебната власт", добави тя.

      Така, ако законопроектът бъде гласуван в същия вид и в зала, процедурата за избор на главен прокурор ще бъде прекратена, но без каквито и да е ограничения за Висшия съдебен съвет да открие нова процедура при същите условия.

      "Хипотезите са много, ако бъдат приети част от предвидените в законопроекта промени. Процедурата може да тръгне по съвсем различен начин", отбеляза Мария Павлова, служебен министър на правосъдието.

      "Това е правомощие на ВСС, какво решение ще вземе, изчакваме да видим законодателя, тъй като както видяхте в първото заседание на комисията предложените промени са плод на политическо, а не на юридическо влияние", добави тя.

      Че решението е плод на политика, заявиха и от "Правосъдие за всеки".

      "Беше безсмислено да приемате на първо гласуване трите законопроекта. 90% отпада по гласуването на комисията, включително командироването, тези неща, които са смислени в законопроекта на ИТН и очевидно е, че политическата сделка за правителство унищожава смисъла на този законопроект", посочи Велислав Величков, "Правосъдие за всеки".

      Изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор е насрочен за четвъртък.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?