Преместиха Европейското по баскетбол за младежи до 20 години от София в Скопие

преместиха европейското баскетбол младежи години софия скопие
15:59, 22.11.2022
Чете се за: 03:02 мин.

България няма да е домакин на Европейското първенство за младежи до 20 години, Дивизия Б, следващата година. Турнирът бе преместен в Скопие, след като от БФБаскетбол оттеглиха кандидатурата на София заради липсата на подходяща зала.

„За съжаление е вярно – в момента не разполагаме с подходяща зала, която да отговаря на условията за състезание от подобен род“, обясни от Париж след заседанието на Борда на ФИБА Европа членът на управата на европейския баскетбол и президент на БФБаскетбол Георги Глушков.

Той добави, че все още има вариант България все пак да получи турнир при подрастващите през лятото, като не са определени домакините на Европейските първенства за момичета до 16 и девойки до 18-годишна възраст, както и в Дивизия А за 18 и 20-годишни.

Всички български национални отбори ще се състезават в Дивизия B през следващото лято както следва:

Момчета до 16 години: 4 - 13 август, Плоещ (Румъния)

Юноши до 18 години: 21 - 30 юли, Матозиньош (Португалия)

Младежи до 20 години: 7 - 16 юли, Скопие (Северна Македония)

Момичета до 16 години: 10 - 19 август, предстои избор на домакин

Девойки до 18 години: 30 юни – 9 юли, предстои избор на домакин

Жени до 20 години: 28 юли – 6 август, Крайова (Румъния)

Първенствата в Дивизия А ще се проведат както следва:

Момчета до 16 години – 5 - 13 август, Скопие

Юноши до 18 години – 22 – 30 юли, Ниш

Младежи до 20 години – 8 – 16 юли, Хераклион

Момичета до 16 години – 11 – 19 август, Измир

Бордът уточни и критериите за класиране на ЕвроБаскет 2023 за жени след окончателното изваждане на Русия и Беларус от квалификациите от група F и група I. За Еврошампионата догодина от квалификационни групи F и I ще се класират директно само победителите, а при останалите осем групи и четирите най-добри втори отбори ще вземат визи за първенството.

Разгледана бе молба от домакините на турнира Словения и Израел да имат страна партньор, която да е в групата, домакинствана от тяхна страна.

От ФИБА отчетоха успеха на Евробаскет 2022 като едно от топ-събитията на България и израстването в дигитално отношение на организацията, а също – огромният успех на Световното първенство за жени в Австралия.

Следващата среща на Борда на ФИБА Европа е предвидена за март в Испания.