Ремко Евенепул с исторически дубъл в колоезденето на Игрите в Пекин

Валентен Мадуас завърши втори, като грабна втория медал, а още един французин - Кристоф Лапорт, спечели бронза.

Ремко Евенепул
20:52, 03.08.2024
Чете се за: 02:15 мин.

Белгийският колоездач Ремко Евенепул спечели олимпийската титла и в шосейното колоездене, като премина дългата дистанция от 273 кг за 6:19.34 часа. Така той написа нова страница в историята на колоезденето и направи първи дубъл в рамките на една Олимпиада, като победи и в коронната си дисциплина в бягането по часовник миналата събота в Париж.

Състезанието започна под Айфеловата кула, като 90-е състезатели напуснаха Париж в югозападната част на Ил дьо Франс. След повече от 200 км групата се върна във френската столица, като последният етап бе по известните павета на Монмартр.

Евенепул се откъсна повече от 40 км преди финала заедно с французина Валентен Мадуас, а 15 км преди финала се изстреля сам напред. Малко повече от три километра преди финала Евенепул дори спука гума, като размахваше енергично ръце към тима си, за да му донесат бързо нов велосипед и въпреки че загуби ценни секунди, той имаше време за завърши сам, да вдигне триумфално ръце и да позира за снимка пред множеството фотографи пред Айфеловата кула.

Валентен Мадуас завърши втори, като грабна втория медал, а още един французин - Кристоф Лапорт, спечели бронза със спринт, побеждавайки малка група от колоездачи.

Веднага след призьорите се наредиха Атила Валтер от Унгария, Том Скуинш от Латвия и швейцарецът Марко Халер.

По-назад в колоната останаха смятаните за фаворити Матю ван дер Пул от Нидерландия и Вут ван Арт от Белгия.

Чете се за: 01:05 мин.
Хавиер Ибаниес пред БНТ: Обещах да дам медал на България, обичам България (ВИДЕО)
22:04, 03.08.2024
Чете се за: 01:07 мин.
Крищоф Милак спечели златото на 100 метра бътерфлай на Игрите в Париж
21:53, 03.08.2024
Република Корея си извоюва отборната титла на сабя жени от олимпийския турнир по фехтовка
21:51, 03.08.2024
Чете се за: 01:25 мин.