10:31, 27.04.2021
Български баскетбол
рилски спортист лекота полуфиналите левски лукойл оцеля ямбол

Рилски спортист (Самоков) се класира с лекота за полуфиналите в Националната баскетболна лига.

Лидерът в класирането от редовния сезон записа втора категорична победа срещу Спартак (Плевен), този път като гост, със 109:67 и с 2-0 победи продължи напред в борбата за титлата.

Играчите, водени от Людмил Хаджисотиров, бързо поведоха и натрупаха двуцифрен аванс, който до края продължиха да увеличават.

Трей Портър бе най-резултатен за победителите със 17 точки и седем борби. Брандън Браун отбеляза 16 точки, а Нико Карвачо добави 14 точки и седем борби. Тихомир Желев вкара 12, а 11 - Алекс Симеонов.

За Спартак (Плевен) Димитър Маринчешки отново бе над всички с 21 точки в последния мач за сезона на своя отбор. Любен Пасков завърши с 13 точки, а капитанът Тодор Тодоров се отчете с 12 точки и седем борби. С десет точки се отличи Ивко Ивков.

Съперник на Рилски спортист в следващата фаза ще бъде Академик (Пловдив), който в неделя отстрани Черноморец.

Левски Лукойл оцеля в Ямбол и също се класира за полуфиналите след истински трилър.

"Сините" победиха домакините си със 102:101 в много хубав и изпълнен с интрига двубой в зала "Диана".

Двубоят бе много равностоен още в първата четвърт, като ямболци спечелиха с 27:26. Гостите доминираха с 31:15 преди почивката. Второто полувреме обаче беше изцяло за домакините, водени от Иван Лилов и Ерик Макгил. Те спечелиха третата част с 33:25 и последната – с 26:20.

Ямболци почти наваксаха изоставане от 20 точки, а Лилов имаше стрелба за победата в последните секунди, но топката не пожела да влезе и Левски Лукойл ще чака своя съперник между Берое и Балкан за полуфинала.

Кийт Бенсън вкара 24 точки за победителите, със 17 се отличи Чавдар Костов, 13 вкара Христо Захариев, а 12 – Тайрън Бразелтън. Йордан Минчев допринесе за успеха с осем точки и 12 борби. Герой на мача за домакините бе Иван Лилов. Той игра без смяна и наниза 37 точки, като добави четири борби и седем асистенции. Ерик Макгил се включи с 19 точки, всичките вкарани през второто полувреме. По десет точки вкараха Евгени Василев и Кръстан Кръстанов.

Двубоят бе ръководен от Мартин Хорозов, по-малко от 24 часа след като свири финала във "ФИБА Къп".

Марияна Николова: В готовност сме да започнем летния туристически сезон
Преслав Боруков: Целта ни е 11-то място