Софийският окръжен съд призна България за собственик на 66 недвижими имота. Това стана след повече от десетгодишна съдебна битка. Имотите представляват гори и земи от горския фонд в Рила планина с обща площ от около 16 000 декара и са по последното висящо дело относно казуса с т.нар. царска реституция, съобщават от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните.
"Производството по делото е образувано по искове на държавата чрез министъра на земеделието и храните срещу наследниците на бившите царе Фердинанд Първи и Борис Трети. През 2019 г. бе сключена съдебна спогодба с част от ответниците, представители на фамилията и делото спрямо тях е прекратено", припомнят от министерството.
"С постановеното решение съдът признава, че държавата е собственик на процесните имоти ex lege, по силата на действалите Закони за горите, както и че не е имало основание за реституция на процесните горските имоти", уточняват още от Земеделското министерство. Решението на съда не е окончателно.
Ако така постановеното решение на съда остане в сила, Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза ще трябва да възстановят на Държавата присъденото им обезщетение от Европейския съд по правата на човека за имуществени вреди в размер на 1 635 875 евро, вследствие наложения мораториум от НС през 2009 г., допълват от ведомството.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
"Хората ще са равни пред закона от тук насетне" – вътрешният министър за свалената охрана на Борисов и Пеевски
Имотните измамници с повдигнати обвинения: Заподозрените са спечелили над 5 милиона евро
Голям удар на митницата във Варна: Иззети са 650 литра алкохол и над 9500 опаковки тютюневи изделия
Очакват се подробности от полицията и прокуратурата след акцията срещу имотната мафия