На днешното си заседание Министерският съвет одобри промени в Устройствения правилник на Министерството на здравеопазването, с които се създава нова дирекция за защита на правата на пациентите. За първи път от самото създаване на здравното министерво, в състава му ще има структура, пряко отговаряща на правата на пациентите.
Това е реална крачка към това пациентът да застане в центъра на здравната система. Решението е в синхрон и с Конституцията, в която се казва, че държавата защитава потребителя, който в случая е пациентът.
Новата дирекция ще помогне не само в контрола по спазването на правата на пациентите, но също така, ще може да разработва методологии, програми, стратегии, както и да предлага промени в нормативни актове. Надяваме се това да допринесе за подобряване на качеството на медицинските дейности, улесняване на достъпа на пациентите и намаляване на доплащането.
Съгласно Правилника, някои от функциите на Дирекция "Защита правата на пациентите" са, че тя:
Веднага след обнародването на промените в Държавен вестник ще бъдат обявени конкурси за всяка от длъжностите в новата дирекция.
Министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров призовава всички пациентски организации да информират своите членове за възможността, ако същите имат подходящо образование, опит и желание за работа в държавната администрация, в защита на правата на пациентите да подадат своите документи.