Шарл Льоклер ще стартира за четвъртна поредна година от полпозишън на Гран при на Азербайджан

Голямата изненада на днешната квалификация беше отпадането на един от претендентите за титлата Ландо Норис още в първата фаза.

Шарл Льоклер
17:21, 14.09.2024
Чете се за: 01:50 мин.

Пилотът на Ферари Шарл Льоклер от Монако за четвърти пореден път спечели квалификацията на Гран при на Азербайджан и ще тръгне от първа позиция на състезанието утре. Той направи най-бърза обиколка за 1:41.365 минута.

Монегаскът изпревари австралиеца Оскар Пиастри с Макларън, който остана на 0,3 секунди зад лидера по улиците на Баку. На трета позиция завърши другият пилот на Ферари - испанецът Карлос Сайнс, който изостана с 0.440 секунди от Льоклер.

Четвърти е мексиканският пилот на Ред Бул Серхио Перес, а световният шампион Макс Верстапен ще тръгне едва от шеста позиция на утрешния старт. Между тях е британският пилот на Мерцедес Джордж Ръсел, който ще започне като пети от трета линия.

Новият пилот на Уилямс Франко Колапинто ще стартира девети и стана първият аржентинец, започващ от Топ 10 от състезанието в Бразилия през 1982 година.

Един от фаворитите за титлата във Формула 1 през сезона - британецът Ландо Норис от Макларън, отпадна след първата фаза на квалификациите и ще стартира едва от 17-а позиция утре. Той не намали след развят жълт флаг.

"Всички направиха втора обиколка, а аз - не. Нямах късмет", коментира Норис пред Sky Sports.

Това беше първото му отпадане в квалификациите след това в Лас Вагес през миналия ноември.

Валентин Михов, Константин Мирчев, Кимиа Ализаде и Антон Коджабашев в „Арена спорт“ по БНТ 1