Трима от обвиняемите - Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев, отричат участието си в шпионската мрежа в полза на Русия
В Централния наказателен съд на Англия и Уелс в Лондон започнаха заседания по делото срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия.
Очаква се журито да се произнесе относно вината на трима от обвиняемите - Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев, които отричат участието си в шпионската мрежа.
Другите двама обвиняеми – Бисер Джамбазов и Орлин Русев, вече са се признали за виновни.
От началото на процеса и представените от разследващите доказателства става ясно, че българите са били част от група, ръководена от австриеца Ян Марсалек, за когото има подозрения за връзки с руските служби.
На обвиняемите са били възлагани различни задачи, за изпълнението на които са използвали специализирана техника за наблюдение.
Една от операциите е включвала следенето на украински войници, провеждащи обучение във военна база в Германия.
Сред наблюдаваните лица е бил и разследващият журналист Христо Грозев.
В своите показания подсъдимата Катрин Иванова е споделила за неговото проследяване, като е представила действията си като "журналистика", която е имала цел да разкрие предполагаеми нередности в дейността му.
"На мегдана на другата България": Участници от 21-а държави се включват в събора
Успех на DARA! "Bangaranga" представя България на големия финал на "Евровизия 2026" във Виена
"Започвам да живея отново": Разказ на политически затворник от Беларус за репресиите, страха и надеждата
Половин милион зрители са гледали втория полуфинал на „Евровизия" по БНТ1
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Ще работим, за да спре ръстът на цените и да се усмири инфлацията
Асен Василев, ПП: Подходът на правителството е погрешен и няма да доведе до поевтиняване на стоките