910 поликлиники и болници са напълно или частично разрушени, загинали са 261 души от сферата на здравеопазването
От началото на войната в Украйна до декември 2024 година са документирани 1762 случая на атаки срещу украинската здравна система.
910 поликлиники и болници са напълно или частично разрушени. Загинали са 261 души от сферата на здравеопазването. Данните са на шест правозащитни организации.
За Русия липсва информация дали и колко здравни заведения са атакувани след началото на бойните действия на украинска територия.
Част от статистиката е една от най-големите детски болници в Европа - Охматдит в Киев, която беше поразена от руска ракета през юли миналата година.
8 юли 2024 година, около 10.00 ч. сутринта, руска ракета удря една от сградите на детската болница в Киев. Кристина Бердянских е сред първите журналисти, пристигнали на място.
"Атаката започна в 9.50 часа, аз дойдох тук около 10.30 ч. Първото ми впечатление беше - аз просто не можех да повярвам какво виждам. Снимах, направих клипове", заяви Кристина Бердянских, журналист.
Хаос и паника, отчаяни родители, лекари, които се опитват да евакуират пациенти. В "Охматдит" лекуват само тежки случаи. Освен пожарни екипи и гражданска защита на място пристигат стотици доброволци.
Започва разчистване на ръка, въпреки опасенията от втора атака. Една от руските тактики е да поразява едно и също място - 40 минути след първа атака в момент, в който на място вече работят спасители.
"Имаше огромно количество хора. За щастие децата вече бяха евакуирани в други болници", допълни Кристина Бердянских, журналист.
Частично разрушена е най-старата сграда на болницата - детското спешно отделение. Много сериозно пострадали са и други корпуси, в радиус от километри няма здрави стъкла. В момента на атаката в болницата има 670 деца и около 1000 души персонал. Доктор Анисия Лучков също е на смяна.
"Бях в стаята с колегите си и чух изключително силна експлозия. Стените започнаха да се тресат и веднага разбрахме, че нещо е ударило и то наистина близо. Минах през коридора и видях, че всичко е в руини. Таваните бяха паднали, имаше стъкла навсякъде. Първите няколко секунди бях изключително изплашена. Но веднага след това проумях, че съм в болницата и първото, което трябва да направим е да проверим какво става с пациентите", коментира д-р Анисия Лучков, хематолог.
Д-р Лучков е хематолог, в момента на удара тя и колегите ѝ - близо 20 души, обгрижват около 40 пациенти, сред тях 12 деца след трансплантации. За по-малко от 6 часа след атаката всички са разпределени в други здравни заведения и получават адекватна грижа. Д-р Лучков се прибира у дома денонощие след атаката.
"Едва когато се прибрах и имах няколко минути да осъзная ситуацията изпаднах в шок. И ми мина мисълта, че бях на ей толкова от смъртта", добави д-р Анисия Лучков, хематолог.
В рамките на две седмици след удара по-малко пострадалите сгради на "Охматдит" са частично възстановени и работата в тях продължава.
"Най-голямото предизвикателство сега е, че трябва да продължим да лекуваме пациентите. Налага ни се да работим в две различни болници - там, където бяха преместени пациентите ни. Логистичният процес е изключително труден. Изследванията и консултациите се правят тук, в основната болница. На другото място част от дейността не е възможна. Лечението отнема повече време, отколкото преди. Защото сме разделени, но работата в екип трябва да продължи", каза още д-р Анисия Лучков, хематолог.
Надеждите са до края на тази година да бъде изградено разрушеното детско спешно отделение. Освен че получава подкрепа от правителството, болницата разчита на средства от фондове и благотворителни организации, не липсват и частни донори.
След атаката говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обвини Украйна, че е атакувала болницата. С подобно изявление, но без да представи доказателства, излезе и руското министерство на отбраната.
Западни експерти обаче изключиха вероятността ударът в "Охматдит" да е извършен от Украйна. И Киев, и Москва отричат атаки срещу граждански обекти, но взаимни обвинения именно за нападения срещу такива цели не липсват.