ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Почина кинолегендата Ричард Чембърлейн
Чете се за: 00:42 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Откриха склад с райски газ край София, има задържан

5532
Чете се за: 02:55 мин.
У нас

По първоначални данни количеството райски газ е за над 600 000 лв.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Близо 10 хиляди флакона с райки газ откриха от "Икономическа полиция" в склад край София. Според оперативната информация веществото е било предназначено за продажба от балонеси в дискотеки и заведения в столицата. Откритата стока е на стойност над половин милион лева.

      След случайна проверка на автомобил, в който са открити флакони с райски газ, полицаите стигат до склад край София, в който намират 22 палета с диазотен оксид.

      "Установеното количество райски газ е на пазарна стойност над 600 000 лева. Това количество райски газ е предназначено за краен потребител именно физически лица, посетители на нощни и питейни заведения на територията на град София", каза Йордан Пешев, началник сектор в отдел "Икономическа полиция" в СДВР.

      Намереното количество райски газ е в различни разфасовки - от 670 грама и 2 килограма.

      "Използват се предимно от балонесите по дискотеките, тъй като имат по-голямо количество диазотен оксид, т.н. райски газ", посочи Александър Нецов, началник сектор "Криминална полиция" в СДВР.

      Миналата година райският газ беше забранен за продажба на физически лица, но остана разрешен за хранителната индустрия. Необходимо е да се съхранява в помещения, които имат регистрация по Закона за храните. Проверката показала, че скалда, където е намерен диазотния оксид, няма такава регистрация.

      "Освен райския газ, азотния диоксид, за който стана дума, съхраняват се и други храни за човешка консумация, които ще бъдат поставени под забрана", коментира д-р Валентин Василев, БАБХ.

      Вдишването на райски газ крие сериозен риск за здравето.

      "Вдишването на този газ около 60% от капацитета на дробовете, което е... сами си давате сметка до какво може да доведе, неслучайно припадат и се стига до по-тежки състояния предвид, че го комбинират и с алкохол по всяка вероятност и други субстанции", Ивайло Гиздов, главен инспектор в РЗИ - София.

      По случая е задържан мъж на 21 години.

      "Петък и събота, когато се провеждат тези операции - определено, в 90% от случаите се констатира продажба на райски газ", каза Йордан Пешев, началник сектор в отдел "Икономическа полиция" в СДВР.

      По темата работят: Виктор Борисов, Иво Никодимов

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?