След епичен финал: Аржентина е световен шампион по футбол! (Снимки)

15:30, 18.12.2022 (обновена)
11005
Чете се за: 02:40 мин.
По света

Аржентина е световен шампион по футбол след изпълнение на дузпи срещу Франция в един епичен финал в Катар! Така легендата на аржентинците Лионел Меси успя да спечели единствения трофей, който досега му се изплъзваше.

Радост в Буенос Айрес и тъга в Париж след финала на Световното

В редовното време аржентинците започнаха по-добре и след дузпа Меси откри резултата, а Анхел Ди Мария направи 2:0.

Французите играха безлично до 80-ата минута, когато звездата на отбора Килиан Мбапе намали на 1:2, а минута по-късно отново той с красив гол изравни за 2:2 и двубоят влезе в продължения.

В 109-ата минута отново Меси даде преднина на Аржентина с второто си попадение в двубоя.

Франция обаче отново възкръсна след хеттрик на Килиан Мбапе, който беше точен от дузпа.

Така легендарният финал най-заслужено трябваше да бъде решен след изпълнение на дузпи.

И двата отбора, класирали се на финала, до днес имаха по две шампионски титли. Аржентина, която днес печели третата си купа, досега два пъти е вдигала трофея: през 1986 година в Мексико, а първата ѝ победа на Световно първенство е през 1978 година като страна домакин. Три пъти отборът е губил мача на финала.

И още едно постижение в отбора днес: Лионел Меси стана футболистът с най-много мачове на финали на Световно първенство.

Франция пък е единственият отбор, който печели два последователни Мондиала. Отборът вдигна купата и на турнира в Русия през 2018 година. А 20 години по-рано през 1998 "петлите" стават световен шампион като домакин. Световен вицешампион е през 2006 година - на първенството в Германия.

С бляскава церемония Световното първенство по футбол в Катар беше закрито преди драматичния финал.

Снимки: БГНЕС

Чуйте последните новини, където и да сте!