От СДВР ще представят какви мерки ще предприемат за опазване на реда в големите търговски центрове в София след последните случаи на агресия.
От началото на годината са постъпили 13 сигнала за хулигански прояви в молове, а предходната година е имало 9. Самите търговски центрове също засилват мерките за сигурност след последния случай на хулиганство от страна на трима непълнолетни младежи.
Мерките предвиждат повече охранители, въвеждане на допълнителни паник бутони, както и засилени проверки на подозрителни групи.
Решението е взето вчера на среща между Асоциацията на ритейл центровете и ръководствата на охранителните фирми.
Поредният случай на насилие в столичен мол отново постави въпроса и за правомощията на охранителите и дали са реагирали адекватно в конкретната ситуация.
"Охранителите имат право да задържат, имат право да упражнят сила, но ако един или двама охранители са срещу група младежи, които са физически добре подготвени, по-скоро охранителят би се въздържал. В случай, че не може да деескалира ситуацията, охранителят трябва да повика подкрепление. Това е най-правилният ход", заяви в "Денят започва" Николета Атанасова, председател на Българска камара за охрана и сигурност.
Тя коментира случаите с насилието в моловете така: "Дали охранителят е имал в себе си паник бутон, дали е повикал патрул. От кадрите виждаме, че може би не е".
Прокурорската колегия на ВСС ще гледа предложение за налагане на дисциплинарно наказание на Борислав Сарафов в сряда
Проф. Пламен Киров: Сарафов не може отново да заеме поста на и.д. главен прокурор
Мотористите готови на протест: Искат да могат да плащат разсрочено „Гражданска отговорност“
Съдът остави в ареста двамата бивши украински военни, задържани у нас и обвинени в шпионаж
Опитът за покушение срещу Тръмп - нападателят е изпратил имейл до близките си малко преди това
В понеделник ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността