НОВИНИ

Случвало се е и преди

На всяко едно европейско или световно първенство се раждат комични, неповторими, дискусионни моменти

Стефан Георгиев
от Стефан Георгиев
09:51, 09.07.2024
Чете се за: 06:27 мин.
Спорт
евро 2024 англия продължава полуфинала надви швейцария
Снимка:
Слушай новината

На всяко едно европейско или световно първенство се раждат комични, неповторими, дискусионни моменти. Напълно нормално. И понеже вече сме на финалната права ми се струва още по-нормално да разгледаме някои от най-забележителните факти на 17-ите еврофинали и да проверим назад в историята дали подобни явления са се случвали.

Словения храбро издържа 120 минути срещу Португалия на 1/8-финалите и дори можеше да победи преди дузпите, стига Бенямин Шешко да беше реализирал, когато излезе сам срещу вратаря Диого Коща. Същият този вратар спаси три последователни дузпи 15 минути по-късно, а словенците отстъпиха след 0:3. Бяха бити само 6 дузпи, което не се беше случвало никога досега на европейско първенство. Реално, няма как и наказателните удари да приключат с по-малко удари. Просто единият отбор изпуска първите си три дузпи, а другият – вкарва първите си три.

Назад във времето е имало случаи, в които един отбор е изпълнявал само три дузпи, но другият тим бие 4 пъти от бялата точка. На европейското първенство през 2008 Турция и Хърватия си вкарват по един гол около 120-ата минута, а явно изпаднали в дълбока психологическа дупка след късното изравняване, ватрените изпускат три от четирите си дузпи, докато южните ни съседи са точни и при трите си удара и така след седем дузпи имаме победител и това е Турция.

Можем да проверим за подобни случки и на Мондиали. На Световното първенство в Катар Мароко и Испания стигнаха до дузпи, като иберийците пропиляха и трите си шанса чрез Сарабия, Солер и Бускетс. Мароканците логично продължиха към ¼-финалите, като вкараха три от четирите си дузпи и така отново само седем удара бяха достатъчни за излъчване на победител.

По-назад в годините аналогичен случай имаше и на шампионата в Германия през 2006 на мача между Швейцария и Украйна. Може би двата отбора трябваше да се постараят повечко при дузпите поне от уважение към зрителите, защото този двубой завършва 0:0 след 120 минути и е наричан „най-скучният някога на Световно първенство“. Е, явно е било чудесно да си бил на трибуните – 120 минути без нито едно положение, след което швейцарците пропускат и трите си дузпи и всичко приключва след общо само 7 изстрела от 11-те метра.

Друг парадокс. Англия спечели предварителната си група, което е забележително на фона на факта, че „Трите лъва“ реализираха едва два гола в трите си мача. И закономерно идва въпросът – има ли в историята друг тим, който да е успявал толкова пестеливо да оглави дадена група. Има. Знаете ли кой… Англия, на миналото европейско първенство. През лятото на 2021 островитяните направиха 0:0 срещу Шотландия и победиха с по 1:0 Чехия и Хърватия. Е, сега даже направиха две ремита, тоест спечелиха групата си хем с два гола, хем само с пет точки. Ако отново погледнем обаче и към Световните първенства, за да намерим толкова „стиснати“ в предни позиции състави, ще върнем лентата до 1970 година. Тогава един отбор побеждава Швеция с 1:0, след което прави 0:0 срещу Уругвай и 0:0 срещу Израел и печели групата си с един отбелязан гол. Кого визирам ли? Добрата, стара Италия, разбира се. Още по-чудатото е, че след групите Скуадрата тотално променя облика си – надиграват с 4:1 Мексико на ¼-финалите, бият Германия с 4:3 на ½-финала и губят от Бразилия с 1:4 на финала. Или иначе казано – сумарно 1 гол в групите, сумарно 17 гола в елиминациите.

И за финал отново към прословутата група на Англия – там един жълт картон, показан на помощника на Словения Миливое Новокавич в крайна сметка беше причината тимът да завърши трети заради повече жълти картони от Дания. Искате други подобни примери ли? Добре. Но не и от еврофинали. На Мондиала в Русия през 2018 Япония и Сенегал финишират с абослютни еднакви показатели, но африканците имат цели два жълти картона повече от дисциплинираните „самураи“ и отпадат от надпреварата.

По-комичната ситуация е от лятото на 1990, когато Република Ирландия и Нидерландия завършват с по 3 точки от 3 равенства и голова разлика от 2:2. Тъй като от ФИФА изпадат в неудобно положение да решат кой трябва да завърши на второ и кой на трето място в групата. Провежда се жребий с участието на Сеп Блатер, който изпраща „детелините“ на второ място, а представителите на Ниската земя – на трето. Хубавата новина за „лалетата“ е, че тогава и двата отбора продължават към фазата на елиминациите заради формата на турнира. Лошата е, че това трето място при жребия на Блатер ги изправя срещу Германия още на осминафиналите. И те отпадат от бъдещия шампион.

Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber

Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини

Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Сутрин с УЕФА ЕВРО 2024 - 09.07.2024 г. (ВИДЕО)
Сутрин с УЕФА ЕВРО 2024 - 09.07.2024 г. (ВИДЕО)
Варненската Трета поликлиника възобнови работа след пожара в неделя
Варненската Трета поликлиника възобнови работа след пожара в неделя