Спартак (Плевен) нанесе втора загуба на шампиона Левски в НБЛ

спартак плевен нанесе втора загуба шампиона левски нбл
Снимка: БФ Баскетбол
09:55, 12.12.2021
Чете се за: 03:45 мин.

Спартак (Плевен) изненада шампиона Левски Лукой и го победи с 84:82 в двубой от 7-ия кръг на Националната баскетболна лига, игран в зала "Балканстрой". Това е втори успех за треньора на плевенчани Тодор Тодоров от както пое отбора.

Двата отбора изиграха интересен и оспорван мач, като домакините наложиха волята си едва в последната част. Началото бе за Спартак, а след равностойна втора четвърт гостите излязоха по-съсредоточени след почивката и наваксаха изоставането си от първото полувреме. В края на мача обаче плевенчани показаха повече желание и драматично записаха една от най-хубавите си победи през последните няколко години в НБЛ.

Срещата за Спартак пропусна Мартин Маринов, който е с травма. В игра за столичния тим пък се завърнаха Чавдар Костов и Цветомир Чернокожев, но Костов получи нова контузия и не доигра срещата.

Николай Стоянов бе над всички за победителите с 20 точки и почти перфектна успевамост при стрелбата. Коча Йовович реализира 13 точки, с 12 се отличи Николай Маринов при 4 от 7 от тройката, Ивко Ивков вкара 11, а 10 добави Симеон Илиев.

За Левски Марио Литъл реализира 22 точки. Дабъл-дабъл от 20 точки и 14 борби записа Ивица Радич. Цветомир Чернокожев се отчете с 14 точки и 7 борби, а Илайджа Лонг вкара 12 точки.

След няколко смени на водачеството в началото Спартак излезе напред с 12:6 чрез Николай Стоянов и Божидар Аврамов. Марио Литъл и Цветомир Чернокожев фиксираха равенство за 12:12. Николай Стоянов и Николай Маринов дадоха нов аванс на своя тим за 19:16. Ивица Радич и Асен Великов намалиха до 21:22. Коча Йовович постави на таблото 24:21 след 10 минути. През втория период плевенчани дръпнаха с 8 точки, но Цветомир Чернокожев и Ивица Радич доближиха шампионите за 28:29. Последваха няколко равенства преди тройка на Николай Маринов да раздели двата отбора на почивката за 45:42.

Надлъгването продължи и след паузата преди Ивица Радич да постави Левски напред за 56:52. Две тройки на Коча Йовович върнаха устрема Спартак за 60:58. Марио Литъл отвърна с няколко успешни акции за 66:62 за „сините“. През последната четвърт Николай Михайлов и Марио Литъл направиха +9 точки за гостите. Николай Маринов и Димитър Маринчешки оставиха живи надеждите на плевенчани след 74:77. Илайджа Митро-Лонг даде глътка въздух на Левски за 81:76. Ивко Ивков намали до 80:81, а Ивица Радич вкара веднъж от фаул линията за 82:80. Ивко Ивков фиксира равенство за 82:82, а драмата бе пълна. Божидар Аврамов не трепна за 84:82 в полза на домакините 5 секунди преди сирената и това бе всичко.

Спартак вече е с три победи и 4 поражения, а за Левски това е втора загуба от осем мача.

В следващия кръг Спартак гостува на Ямбол, а "сините" са домакини на Берое.