08:51, 01.01.2023 (обновена)
Чете се за: 11:12 мин.
Световен футбол
спортната 2022 година сълзи радост разочарования

2022 г. беше белязана от изключителни спортни моменти. Депортирането на Джокович от Австралия през януари и финала на световното първенство в Катар рамкират незабравимите постижения, на които станахме свидетели през отминалата година.

Сълзите на Федерер и Надал на Laver Cup, когато швейцарецът каза сбогом на феноменалната си спортна кариера са сред едни от най-забележителните моменти на 2022 година. Годината, в която се насладихме и на постиженията на спортистите на Олимпийските игри в Пекин през февруари, а скиорът Алберт Попов записа най-доброто представяне за България, завършвайки на 9-о място в гигантския слалом.

Australian Open. 16 януари, когато Австралия каза "Не" на Джокович.

Началото на 2022-ра година бе белязана от скандала с депортацията на Новак Джокович от Австралия, след като тогавашният световен номер едно не бе допуснат да влезе в страната заради отказа си да се ваксинира. Сърбинът бе получил "медицинско изключение", което трябваше да му позволи да се включи в Откритото първенство на Австралия, но в крайна сметка тогавашният министър на имиграцията Алекс Хоук взе окончателното решение сърбинетъ да бъде депортиран под претекст, че "ще създаде антиваксърски настроения сред австралийското население". Депортацията на Ноле автоматично означаваше отнемане на визата му за период от три години, но това решение бе отменено през ноември от новото правителство на Австралия.

Днес 21-кратният шампион от Шлема се готви да атакува своята десета титла в Австралия, а всички лоши спомени са зад гърба му.

Australian Open. 30 януари. Прераждането на Рафа.
В Мелбърн Матадора непожали Медведев на финала. Почти нокаутиран след два загубени сета, испанецът не се предаде и след 5 часа и половина, 35-годишният тогава Надал вдигна своята 21-ва купа от Големия шлем, рекорд, който след това успя да подобри на Ролан Гарос.

Олимпиадата в Пекин. 4-20 февруари 2022 г.

Сред най-забележителните успехи бе този на французина Куентин Фийон Майе, който успя да излезе от сянката на своя сънародник Мартен Фуркад. 30-годишният биатлонист постигна това, което никой друг френски спортист не беше постигал от 1924 г. насам, а именно спечелването на пет медала от Игрите. Французинът спечели и анкетата на Евроспорт за спортист на 2022 г., изпреварвайки футболните звезди Килиан Мбапе и Карим Бензема.

Гийом Сизерон и Габриела Пападакис станаха олимпийски шампиони, четири години след сребърното си отличие. Това беше единствената титла, която липсваше на френския дует във фигурното пързаляне.

В разгара на лятото, Йонас Вингерор спечели Тур дьо Франс. Водачът в генералното класиране направи решителния си удар в 18-ия етап, който завърши с изкачване на легендарния Отакам.

След 33-годишно прекъсване, през 2022 г. станахме свидетели на дамско състезание в Тур дьо Франс. Нидерландката Анемик Ван Вльотен спечели Обиколката на Франция.

Евробаскет. 18 септември. Завръщането на Испания на върха.

Първенството, което се проведе в Чехия, Грузия, Германия и Италия, и завърши с финал в Берлин, ще се запомни с ранното отпадане на последния шампион. Словения със звездата си Лука Дончич се прибра у дома след като загуби на четвъртфинала от Полша. Евън Фурние и Руди Гобер бяха свръхмотивирани да грабнат титлата, а Испания вече не беше същата без братята Гасол. Но сметките се оказаха грешни.

Испания стана европейски шампион по баскетбол за 2022 г. след впечатляваща победа над Франция 88:76. Двата тима изиграха вълнуващ финал в зала "Мерцедес-Бенц арена" в Берлин.

Датата е 17 октомври. 24 години след като Зинедин Зидан заслужи "Златната топка", когато Франция ликуваше със световната титла, Карим Бензема бе избран за най-добрия играч в света на футбола. „Радвам се за тази награда, тя е за теб Карим Бензема“, с тези думи Зидан - световният шампион от 1998 г., приветства своя сънародник на сцената, за да му връчи най-ценното индивидуално отличие във футбола.

Французинът направи най-добрия сезон в кариерата си с 44 гола и 15 асистенции в 46 мача във всички турнири. С Реал Мадрид спечели Шампионската лига, Ла Лига и Суперкупата на Испания, като стана голмайстор както на първенството, така и в най-престижния европейски клубен турнир.

Бензема стана петият французин, спечелил "Златната топка" и осмият играч на Реал Мадрид с най-престижната индивидуална награда във футбола.

В света на тениса две от най-значимите събития през 2022 г. бяха "последният танц" на Серина Уилямс и сълзите в очите на Роджър Федерер. Феновете бяха подготвени за сбогуването с две от най-големите спортни икони, но сякаш никой не искаше това да се случи.

Отсъстващ от кортовете след отпадането си на четвъртфиналите на Уимбълдън през лятото на 2021 г., швейцарецът, спечелил 20 титли от Големия шлем, изигра последния си мач по време на турнира Laver Cup в края на септември. Заедно с Рафаел Надал, Федерер излезе за последен път на корта, а сълзите в очите на двамата докоснаха сърцата на всички спортни фенове по целия свят. С края на кариерата на Федерер, станахме свидетели и на края на една ера в световния тенис.

Серина Уилямс, американката, която има 23 титли от Големия шлем, сложи край на феноменалната си кариера си по време на турнира US Open. За Уилямс първенството нямаше приказен край, тъй като тя отпадна от турнира, който е печелила шест пъти, след загуба от Айла Томлянович в двубой от третия кръг.

"Беше забавно пътешествие. Беше най-невероятното пътешествие, на което някога съм била", каза тогава Уилямс през сълзи след мача.

Испанецът Карлос Алкарас стана шампион на US Open, а с това и номер 1 в световната ранглиста, след като победи Каспър Рууд на финала в Ню Йорк. Алкарас стана най-младият тенисист начело на класацията на ATP със своите 19 години.

Французойката Каролин Гарсия спечели в Тексас най-голямата титла в кариерата си, тази от турнира на най-добрите тенисистки през сезона. 74-а в света в началото на 2022 г., във Форт Уърт, Гарсия доминира над най-добрите тенисистки в света, победи Арина Сабаленка на финала, заслужи най-ценната победа в кариерата си и се изкачи до четвъртото място в ранглистата на WTA.

Световно първенство в Катар. 18 декември. Незавършената епопея на "сините" и изстраданата титла на Аржентина. Обожестяваният Лионел Меси най-накрая спечели титлата от световно първенство, Роналдо се прибра рано у дома, а Франция потъна в скръб.

Финалистите на Мондиала Франция и Аржентина изиграха исторически мач на едно от най-добре организираните, но и най-дискутирани световни първенства. Аржентинците ликуваха с купата, а Франция беше облята в сълзи.

Часове преди края на 2022 г., светът загуби една от най-легендарните футболни личности - Пеле. Кралят на футбола загуби битката с рака, но спечели завинаги тази за любовта на милионите по света.

Всичко това предложи отминалата 2022 година.

Станахме свитедели на събития, които ни доказаха отново, че за човешкия дух няма граници и невъзможни неща.

Автор Вяра Илиева

Още Световен футбол

Флуминензе обявява Тиаго Силва в близките седмици
15:50, 07.05.2024
Чете се за: 00:52 мин.
Златната топка на Диего Марадона от световното първенство през 1986 година ще бъде продадена на търг във Франция
15:42, 07.05.2024
Чете се за: 01:55 мин.
Наводненията в Бразилия отложиха двубои от Копа Либертадорес и Копа Судамерикана
12:41, 05.05.2024
Чете се за: 01:07 мин.
Лионел Меси направи рекордните в историята на Мейджър Лийг Сокър пет асистенции при победа на Интер Маями
09:25, 05.05.2024
Чете се за: 01:42 мин.