Сребърен медал за България от световното първенство по таекуондо за младежи (ВИДЕО)

Нов исторически успех за българското таекуондо.

Станислав Митков
Снимка:
15:17, 01.10.2024
Чете се за: 03:12 мин.

Станислав Митков спечели сребърен медал след шест тежки битки в категория до 63 кг на световното първенство за младежи, което се провежда в Чунчан, Корея.

В надпреварата участват рекорден брой държави - 129 и над 1700 състезатели.

Слави изигра шест битки, за да успех да грабне сребърния медал. Той започна своя път след категоричен успех с 2:0 (13:0, 12:0) срещу Али Канара от ОАЕ. Във втората си среща българинът се наложи с 2:1 победи над Бекет Болатулю от Казахстан. В третата битка Митков отново показа невероятна игра, която му донесе успех с 2:0(13:2, 7:1) срещу японеца Изуми. На четвъртфинала Слави не даде абсолютно никакви шансове на представителя на Франция, грабвайки победата отново с 2:0(5:0, 8:0). Така състезателят отиде на полуфинал, където негов противник бе силният таекуондист от Азербайджан Васиф Саликов. В петата си среща за деня Станислав показа истински дух за победа, която извоюва с 2:0(8:0, 13:1). Така Митков се класира за историческия първи финал на световно първенство за младежи за България. Там негов съперник бе кореецът Юнг. Въпреки огромното желание за победа и себераздаване, Станислав в крайна сметка спечели първия сребърен медал за България.

Другият български представител бе Ерика Карабелева в кат. до 52 кг. Тя също стартира отлично своето представяне, побеждавайки с 2:0(12:0, 13:6) Молад Шанид от Мароко. В следващия кръг Ерика, се изправи срещу Ю Суан Янг от Тайпе, но и тук нямаше проблем спечелвайки с 2:0(9:0, 5:4). Така Карабелева се класира за четвъртфинала, където се изправи срещу Суде Узунчавдар от Турция. Въпреки отличната игра, в крайна сметка Ерика не може да отстрани своята противничка, но с играта си показа, че тя е една от бъдещите медалистки за България. Тя се класира на 5-то място в крайното класиране.

Треньор и на двамата национали, които са състезатели на ТК "Ахил" е Венцислав Соколов. Подготовката на Станислав и Ерика преди световното първенство бе водена от старши треньора на националния отбор Фарзад Золхадри.

След първия ден България е на трето място в генералното класирана, където водач е Иран, на второ място Корея, а на трето са България, Казахстан и Китай. Плътно до отбора още от първия ден в Корея е председателят на БФТ Слави Бинев, който е в Корея в качеството си на първи вицепрезидент на Европейския таекуондо съюз и Директор на Кукион. Той взе участие в редица важни срещи заедно с всички световни шефове на международната федерация.

Двоен удар по Жирона преди историческото домакинство в Шампионска лига
19:07, 01.10.2024
Чете се за: 02:15 мин.
Коко Гоф се класира за четвъртфиналите на турнира в Пекин след отказване на Наоми Осака
18:49, 01.10.2024
Чете се за: 01:07 мин.
Арне Слот: Очаквам специални вечери с Ливърпул в Шампионска лига
18:48, 01.10.2024
Чете се за: 01:35 мин.