Тодор Михалев завърши десети във финалите на Световната купа по модерен петобой в Анкара

Успехът му ще го изкачи както в световната ранглиста, така и в класирането за квоти за Олимпийските игри в Париж.

Тодор Михалев
20:05, 20.04.2024
Чете се за: 03:02 мин.

Тодор Михалев постигна най-големият успех в кариерата си в стартовете от Световната купа, като завърши на 10-то място във финала на надпреварата в Анкара.

Българинът стартира от осма позиция, благодарение на отличната си работа в залата за фехтовка преди 2 дни, където взе 20 победи в 35-те си срещи с всички петобойци, класирали се за полуфинала.

В ездата българинът беше безупречен и взе максималният брой точки - 300, което го изкачи на третата позиция.

Четирима състезатели бяха елиминирани и не получиха точки в конния спорт, между тях и лидерът след фехтовката Патрик Дог от Германия.

След първите две дисциплини водачеството пое Сео Чангуан от Република Корея пред украинеца Павло Тимошенко и Михалев.

В плуването очаквано българинът отстъпи назад и зае петата позиция преди комбинираната дисциплина от бягане и стрелба.

Кореецът Сео запази първото си място с комфортен аванс пред съперниците си. Благодарение на доброто си представяне на 200 м св.ст., второто място зае Мутаз Мохамед от Египет, а Тимошенко отстъпи на трето място.

В заключителната надпревара Михалев стартира в много конкурентна среда, като след всяка от стрелбите си губеше по едно място в класирането, а във финалната обиколка беше изпреварен и от Марек Грич от Чехия за деветото място.

Необезпокояван от никого по време на бягането и стрелбата кореецът Сео Чангуан достигна до първата си победа за Световната купа. 19-годишният египтянин Мутаз Мохамед задържа втората си позиция от началото до края на комбинираната дисциплина. В битката за третото място Ахмед Елгенди от Египет надделя над италианеца Матео Чичинели. Стартиралият като трети Павло Тимошенко завърши едва на 14-то място.

За Тодор Михалев това е трети финал от индивидуална надпревара в Световната купа в кариерата му и най-доброто му класиране след 12-то място в Албена през 2022 г. и 17-то в София през миналия сезон. Успехът му ще го изкачи както в световната ранглиста, така и в класирането за квоти за Олимпийските игри в Париж.

При жените победата взе британката Керенза Брайсън пред Сьон Сюнмин от Република Корея и Малак Исмаил от Египет. Следващият старт за световната купа е следващата седмица в Будапеща, като БНТ 3 ще излъчва полуфиналите и финалите от четвъртък до събота.

Четвърто предложение кой да бъде външен министър (ОБЗОР)
Георги Кадиев за сагата с външния министър: Това е позор за българската външна полотика