Комисията по транспорт в Европейския парламент отхвърли поправките в пакета "Мобилност", внесени след първото му четене, сред които беше и предложението на българските евродепутати да отпадне връщането на камионите и водачите в страната.
Пакетът трябва да бъде окончателно гласуван и на второ четене в пленарната зала. Очаква се това да стане на сесията на Европарламентa в началото на юли.
Приемането на пакета "Мобилност", който е неблагоприятен за България, продължава. Не се очаква отхвърлените днес поправки да бъдат подкрепени в пленарна зала.
Българските евродепутати не скриха разочарованието си.
Петър Витанов, БСП / Група на социалистите и демократите: Ние очаквахме този резултат, защото сондирахме и видяхме, че не можем да се надяваме на по-широка подкрепа. Нашите надежди, обаче, остават. Надеждите ни са свързани, от една страна, с решението на Съда в Люксембург. Защо? Защото там политически аргументи вече няма да има. Отиваме в полето на юридическите аргументи. Лесно е да се докаже, че тези текстове са дискриминационни.
Илхан Кючюк, евродепутат от ДПС/Обнови Европа: Ще внесем нови поправки, като затвърдим настоящите си позиции, ще направим всичко възможно.
Андрей Новаков, евродепутат от ГЕРБ/ЕНП: Мобилизираме се да вкараме поправките и в пленарна зала. Очаквам скоро ново предложение от Европейската комисия, че връщането на камионите е вредно за околната среда.
Дебатите за Съвета за мир на Тръмп продължават – Николай Младенов вижда шанс за българска експертиза в Газа
Преди годишнината от войната в Украйна: Унгария и Словакия блокираха 20-ия пакет сакции срещу Русия
Преди четвъртата годишнина от войната в Украйна: Путин извади "ядрената" карта
ЦИК започва да приема документи за регистрация на партии и коалиции за участие в изборите