Три световни рекорда бяха подобрени на Диамантената лига в Париж

три световни рекорда бяха подобрени диамантената лига париж
08:01, 10.06.2023 (обновена)
Чете се за: 05:32 мин.

Три световни рекорда бяха подобрени в състезанието от Диамантената лига по лека атлетика в Париж.

Двукратната олимпийска и световна шампионка на 1500 метра Фейт Кипийегон подобри втори световен рекорд в рамките на осем дни. След като на Диамантената лига във Флоренция през миналата седмица Кипийегон стана първата жена с резултат под 3:50 мин на 1500 метра, на диамантения турнир в Париж тя прати в историята и върховото постижение на планетата за всички времена на 5000 метра. 29-годишната лекоатлетка финишира първа с 14:05.20 минути, изпреварвайки именно досегашната световна рекордьорка Летесенбет Гидей. Етиопката Гидей зае второто място с 14:07.94 мин. Нейната сънародничка Ейгайеху Тайе допълни тройката с 14:13.31 мин.

Световният шампион на 5000 метра и втори на 1500 метра Якоб Ингебригтсен изпълни поставената си цел и подобри световния рекорд на 2 мили. Норвежецът финишира първи за 7:54.10 минути. Той коригира с повече от 3 секунди предишния върхов резултат (7:58.61) на кениеца Даниел Комен от 1997 г. Второто място на две мили в Париж зае кениецът Исмаел Рокито Кипкируй с 8:09.23 мин, а трети финишира етиопецът Кума Гирма с 8:10.34 мин.

Сребърният световен и олимпийски медалист Ламеча Гирма направи невероятно солово бягане на 3000 метра с препятствия и постави третия световен рекорд на турнира. Етиопецът пресече финалната линия за 7:52.11 минути. Досегашното върхово постижение на планетата в тази дисциплина при мъжете беше 7:53.63 мин на кениеца с катарски паспорт Саиф Саид Шахийн от 2004 г. Втори на 3000 м стийпълчейз тази вечер завърши японецът Миура Рую с национален рекорд от 8:09.91 мин, а трети испанецът Даниел Арсе с лично постижение от 8:10.63 мин.

Двукратният световен шампион на 200 метра - американецът Ноа Лайлс, записа първо постижение на 100 м на Диамантената лига в Париж, завършвайки с резултат от 9.97 секунди (-0.9 м/сек).

Водачът в световната ранглиста с 9.84 сек и рекордьор на Африка Фердинанд Оманяла (Кения) приключи втори, само на стотна зад Лайлс с 9.98 сек. Световният юношески шампион и рекордьор Лециле Тебого (Ботсвана) се нареди трети с 10.05 секунди.

Олимпийският шампион Ламонт Марсел Джейкъбс, който пропусна диамантените стартове в Рабат и Флоренция заради контузия в гърба, завърши на разочароващата седма позиция с 10.21 сек.

Американката Габи Томас се наложи в спринта на 200 метра при дамите с 22.05 сек (-0.4 м/сек). Нейната сънародничка Аби Стайнър завърши втора с 22.34 сек, а трета с хилядни по-бавна се нареди Мари-Жозе Та Лу.

Сребърната световна и олимпийска медалистка на 400 метра Марилейди Паулино не даде шанс на световната рекордьорка, олимпийска и световна шампионка на 400 м. с препятствия Сидни Маклафлин-Леврон в гладкото бягане. Паулино, която оглавява световната ранглиста за сезона с 48.98 сек, се наложи със силни финални метри с 49.12 сек - изравнен рекорд на турнира. Маклафлин-Леврон, която трябваше да атакува световния рекорд, приключи на втора позиция с личен рекорд от 49.71 сек. Салва Аид Насър затвори топ 3 с 49.95 сек.

Сребърната олимпийска медалистка от Токио 2020 в скока на височина Никола Олислейгърс стана втората атлетка с резултат над 2 метра през сезона. Австралийката спечели първото място на Диамантената лига в Париж тази вечер с точно 2.00 метра. Тя се справи с височината от трети опит, а след това направи и три фала на 2.03 м. Световната ранглиста за сезона се оглавява от украинката Ярослава Магучих с 2.01 м.

Световната шампионка в зала от Портланд 2016 Вашти Кънингам (САЩ) се класира втора с 1.97 м, които преодоля от първи опит. Със същото постижение трета се нареди 17-годишната сръбкиня Ангелина Топич, която пък премина тази височина от трети опит. Световната шампионка за девойки и европейска медалистка при жените от Мюнхен 2022 подобри и националния рекорд на страната си.

Доналд Тръмп е с 37 повдигнати обвинения
България има още двама финалисти на Световната купа по спортна гимнастика в Осиек