Трима български атлети на старт във втория ден на европейското първенство по лека атлетика днес

БНТ 3 излъчва шампионата в Йерусалим на живо. Първото ни предаване е от 8:30 ч., а второто от 16:50 ч.

трима български атлети стартират европейското първенство лека атлетика двама тях финали
16:00, 08.08.2023
Чете се за: 03:37 мин.

Днес България ще бъде представена от трима български атлети на еврошампионата по лека атлетика в Йерусалим, а двама от тях са на финали.

Програма на българското участие:

11:10 ч. – Тодор Петров – гюле (6 кг) – квалификации

16:50 ч. – Божидар Саръбоюков – скок дължина – финал

20:10 ч. – Христо Илиев – 100 м – финал

В първия ден на европейското първенство за юноши и девойки под 20 години в Йерусалим, Израел участваха седем български атлети.

Христо Илиев се класира за финала в бягането на 100 метра на европейското първенство по лека атлетика за юноши и девойки в Йерусалим.

В първата полуфинална серия родният състезател финишира за време 10.38 секунди, подобрявайки за втори път в рамките на няколко часа своя личен рекорд. В сериите Илиев спря хронометрите на 10.39 секунди.

Така, българинът остана на 3-то място в своя полуфинал и по право се класира за големия финал в дисциплината, което предстои във вторник вечер (8 август) от 20:10 часа българско време и ще може да го проследите НА ЖИВО по БНТ 3.

Представителката ни в полуфиналите на 100 метра при девойките Радина Величкова не успя да намери място сред най-добрите осем в дисциплината.

При втората си поява на пистата българката финишира за време 11.82 секунди, с което се нареди 7-а в своята серия. Все пак по-рано днес Величкова постави нов личен рекорд, спирайки хронометрите на 11.63 секунди.

За Радина Величкова обаче първенството в Израел далеч не е приключило, тъй като в сряда сутрин (9 август) тя ще участва в квалификациите на скок дължина.

Божидар Саръбоюков покри квалификационната норма от 7.75 в пресявките на скока на дължина със 7.87 (0.3) още в първия си опит и отива на финала като един от фаворитите в дисциплината.

Два часа преди Божидар да се класира за финала на скок дължина, сестра му Ирен не успя в квалификациите на скок височина.

Саръбоюков ще участва и в дисциплината троен скок, където заедно с Лъчезар Вълчев водят европейската ранглиста при юношите за тази година.

Всички резултати на българските атлети на 7 август:

Божидар Саръбоюков – скок дължина – 7.87 (0.3)– класира се за финала с втори резултат.

Христо Илиев – 100 м – 10.39 (1.3) в сериите – личен рекорд и 10.38 (1.8) в полуфиналите – личен рекорд – класира се за финала със седми резултат.

Радина Величкова – 100 м – 11.63 (1.9) в сериите личен рекорд, 11.82 (1.2) в полуфинала.

Радостин Миленов – 110 м с препятствия – 13.95 (2.3) в сериите.

Петя Бозукова – троен скок – 12.41 в квалификациите.

Симеон Касълс – диск (1.75 кг) – 51.33 в квалификациите.

Ирен Саръбоюкова – скок височина – 1.72 в квалификациите.

Европейското първенство се излъчва пряко по БНТ 3 и на сайта ни.

Димитър Кузманов започна с победа участието си на Чалънджър турнира в Меербуш, Германия
Мъж влезе да плува в езерото Безбог в Пирин (Снимки)