Протест в Благоевград. Днес по обяд жители на града се събират пред общината в областния център, за да изкажат недоволството си срещу мръсния въздух през зимните месеци.
С началото на зимния сезон допустимите норми за фини прахови частици отново достигнаха високите граници. Статистиката показва, че през изминалия месец почти половината от дните те са били над допустимото. През декември отново остават същите. В града голяма част от жителите вече се отопляват чрез електричество или газ, но голяма част от благоевградчани продължават да се отопляват на дърва и въглища.
Според протестиращите частното предприятие БИО ТЕЦ "Рубин", което функционира в града, също е сред основните замърсители на въздуха. Това е и причината тецът периодично да бъде проверяван от различни институции.
През ноември на място в предприятието беше извършена проверка от Министерството на околната среда и водите, както и от Районната прокуратура, а резултатите все още не са ясни. От ТЕЦ "Рубин" пък заявиха, че работят съгласно всички еконорми.
Репортер: Станислава Николова
Полиция и социални работници ще помагат в домовете на самотни възрастни хора в Бургас
Франко Неро получи наградата за цялостен принос към киното от кинофестивала "Златната липа"
Без училищен автобус: Баща остана без работа, за да може да кара децата си в клас
Иван Шишков: Започва пълна проверка на документацията във Варна от 2023 г. досега
Атанас Атанасов, председател на НСИ: Страната ни може да избегне процедурата по свръхдефицит
След новините: За осиротелите класни стаи, оглушителната тишина и надеждата за образование