Във втория ден след Възкресение Христово жителите на санданското село Струма спазиха обичая за надхвърляне с яйца. Традицията е още от времето, когато хората са се заселвали в региона и се прави за здраве и берекет.
Традицията е пренесена от планинското село Кръстилци, от където са и повечето преселници в село Струма.
Местните жители се събират в двора на малката черква "Свети Иларион Мъгленски", която се намира над селото в местността Орничето.
Празникът започва със служба в храма. След това свещеникът благославя трапезата, а кулминацията е надхвърлянето с великденски яйца.
Това е и най-големият местен празник. Вярва се, че победителят и неговото семейство ще бъдат здрави през цялата година.
Репортер: Слави Илиев
Фреска в базиликата „Сан Клементе“ може да разкрие реалния образ на светите братя Кирил и Методий
Продадоха портрет на гола жена от Модиляни за рекордните над 63 милиона долара
Анджелина Джоли превръща личната си болка в актьорско изпълнение във филма "Мода"
"Писна ми да убиват нашите деца": Бдения в страната в памет на загиналите по пътищата
Аферата "Баба Алино": Само един човек от задържаните 25 души остава в ареста