В зрелищна битка Даниел Стол грабна златото в хвърлянето на диск в Будапеща

зрелищна битка даниел стол грабна златото хвърлянето диск будапеща
07:24, 22.08.2023
Чете се за: 01:40 мин.

Олимпийският шампион от Токио 2020 Даниел Стол успя да грабне титлата във финала на хвърляне на диск на световното първенство по лека атлетика в Будапеща, а среброто остана за световния първенец от Орегон Кристиян Чех.

Двамата испулини в сектора направиха зрелищно състезание, в което лидерите се сменяха до последно. Чех бе пратил уреда в последния си опит на 70,02 м и оглавяваше класирането, но Стол не бе казал последната си дума. С последното си завъртане в кръга той хвърли диска на невероятните 71,46 м, с което грабна златото и подобри рекорда на шампионатите.

Бронзовото отличие извоюва все още едва 20-годишният Миколас Алекна с 68,85 м. За сина на двукратния олимпийски шампион от близкото миналото Виргилиос Алекна това е второ отличие от световни първенства след среброто в Орегон през миналата година, когато стана и европейски шампион в Мюнхен. Сънародникът му Андриус Гудзис, който бе световен първенец в Лондон 2017 и трети в Орегон 2022, се класира шести в Будапеща с 66.16.

Четвъртото място с рекорд на Австралия е за Матю Дени – 68.24.

Президентът на федерацията по шахмат: Благодарности към Нургюл и хората, които я изградиха като шахматист