ВАС даде ход на делото по жалба на ДБ и ИБГНИ срещу решението на ЦИК за 100% броене на разписките от машинния вот.
Мотивът е непропорционалност на взетото решение. Бяха представени писмени доказателства. Мая Манолова поиска от ВАС да обяви решението като нищожно или недопустимо.
Тя се позова на друго решение на ВАС от тази година за отмяна в методическите указания на 100-процентно броене на разписките.
Според Манолова, ЦИК е дописала Изборния кодекс, без да има това право.
В 14.50 ч. в ЦИК е пристигнал само един протокол от РИК заради броенето на разписките, което нарушава принципа на пропорционалност и очевидно затруднява отчитането на вота, каза още Манолова.


Пожар на кораб, нефтен разлив и противодействие на бомби от подводница разиграха на учението "Бриз 2026"
Доклад на ЕК за върховенството на закона: В ход е подобряване на независимостта на обществените медии