Войната в Украйна допълнително ще увеличи цените на природния газ. Така топлофикационните дружества, като това във Варна, ще натрупат огромни финансови загуби.
Как ще се отрази това на обикновените потребители?
Природният газ поскъпва от октомври миналата година. Войната в Украйна също спомага за това. Според директора на варненското топлофикационно дружество Денислав Денчев, това ще доведе до последствия и за потребителите.
"След края на мораториума, ако се запазят високите цени на енергийните суровини, се очаква да има поскъпване на цената на топлинната енергия", каза в "Денят започва" Денчев.
Мораториумът върху цените на енергийните източници е временно решение, което само отлага проблема, казва Денчев. Динамиката в цените е голяма и не може да се каже с колко точно ще се увеличат сметките на хората, дори и след мораториума.
"Едно домакинство средно потребява около мегават или мегават и половина часа енергия, или увеличението щеше да е около 7 лева на месец", каза Денчев.
Евентуално спиране на природния газ заради санкциите срещу Русия може да доведе до усложняване на ситуацията, въпреки че страната има газово хранилище. Възможност има да се увеличат и количествата газ от Азербайджан.
Вижте повече във видеото
Репортер: Деян Михайлов
Гледайте още теми от "Денят започва"
Над половината от гражданите на ЕС не са използвали обществен транспорт – къде се намира България?
Държавата отделя между 20 и 30 млн. евро от бюджета за помощи заради скъпите горива
София е по-мръсна и това е резултатът от фамозната битка срещу мафията, каза Борис Бонев
Срещу скъпите горива: Държавата ще компенсира хората с най-ниски доходи с по 20 евро
Трагедията в Кочани: Една година между болката и надеждата за справедливост
Война и петрол: Иран призова държавите към сдържаност около Ормузкия проток