Днес започва 58-ото издание на Мюнхенската конференция по сигурността с основна тема Украйна.
Домакинът Германия се стреми да бъде посредник между НАТО и Русия в дипломатическата криза около Украйна. Германският първи дипломат Аналена Бербок заяви, че Русия излага на опасност сигурността в Европа с изисквания от времето на Студената война.
В срещата в Мюнхен ще участват и външните министри от Г-7. Русия няма да има представител. За участие в конференцията в Германия пристигна вицепрезидентът на Съединените щати Камала Харис.
Президентът Джо Байдън заяви, че Русия си търси извинение, за да нахлуе в Украйна, а според държавния секретар Антъни Блинкен нападението е насрочено за близките дни.
Блинкен предложи среща на руския си колега Сергей Лавров следващата седмица, но при условие, че Москва не извърши инвазия в Украйна.