В Брюксел тази вечер започва извънредна среща на лидерите на държавите, въвели еврото като официална валута. Т.нар. „еврогрупа” се събира заради ситуацията в Гърция, но и с намерението да бъдат положени основите на нова политика, която в бъдеще да избягва кризи като гръцката.
В Брюксел тази вечер започва извънредна среща на лидерите на държавите, въвели еврото като официална валута. Т.нар. „еврогрупа” се събира заради ситуацията в Гърция, но и с намерението да бъдат положени основите на нова политика, която в бъдеще да избягва кризи като гръцката. Големите държави в еврозоната настояват за по-добра координация на икономическите политики, включително данъчната политика и по-строг надзор над сметките на отделните страни.
Извънредната ситуация в Гърция и еврозоната роди и тази извънредна среща. Преди 5 дни пак в Брюксел ЕС реши да активира механизма за финансова помощ на Гърция – общо 110 милиарда евро под формата на двустранни заеми от останалите страни от еврозоната в полза на Атина, от тях 30 милиарда ще дойдат от МВФ. Целта е, както обясни експерт от МВФ, на Гърция, която спешно се нуждае от пари, да не й се налага да прави нови заеми, за да изплаща стари заеми.
Карълайн Аткинсън – МВФ: „Финансовата подкрепа ще даде възможност на Гърция да не зависи от финансовите пазари поне през следващите 18 месеца. Ако бъде правилно приложена, тази помощ, целяща данъчна консолидация и увеличаване на конкурентноспособността, ще даде възможност на Гърция да изплати изцяло дълговете си и евентуално да постигне известен икономически растеж!”
Срещата в Брюксел има по-широка задача от спешната помощ за Гърция – темата беше зададена в писмо на президента на Франция Саркози и германския канцлер Меркел до еврокомисията и Съвета на съюза. Те настояват за по-добра координация на икономическите политики на страните от еврозоната и за по-строг надзор над тези политики. Зад тези официална фрази се крие една идея, която ЕК вероятно ще представи следващата седмица, а именно: в бъдеще проектобюджетите на страните от еврозоната да бъдат обсъждани между правителствата на тези страни и с еврокомисията, дори преди да бъде дадена думата на националните парламенти. Доста революционна идея, която не се ползва от подкрепата на богата Германия, но пък именно Германия настоява за по-строга бюджетна дисциплина и прозрачност и тук се говори, че канцлерът Меркел вероятно ще направи някои отстъпки.
Междувременно Гърция остава твърдо решена да изпълни своята част от задълженията, за да бъде обещаната й помощ ефективна.
Георгиус Папаконстантину – министър на финансите на Гърция: „Напълно съзнаваме, че програмата е трудна. На гръцките граждани няма да им е лесно, въпреки усилията ни да защитим най-бедните. Но това е програмата, от която се нуждаем!”
Сигурно е вече, че Гърция може да разчита на финансова помощ от ЕС и отвъд 2012 година. Самата еврозона и правилата, които определят играта в нея, никога вече няма да са същите!