ЕК е отказала допълнителна експертна помощ на България за подобряване на усвояването на еврофондовете. По информация на БНТ помощта е била поискана в писмо от българския министър-председател по-рано през този месец.
ЕК е отказала допълнителна експертна помощ на България за подобряване на усвояването на еврофондовете. По информация на БНТ помощта е била поискана в писмо от българския министър-председател по-рано през този месец.
Мотивите на Брюксел за отказа са, че предоставената вече помощ е достатъчна и че България може да търси допълнително сътрудничество от други страни-членки.
Писмото с искането за помощта е съвпаднало с осъвременяване на информацията за напредъка на България в усвояването на еврофондовете.
БНТ научи, че за пръв път след юли тази година, Комисията отново е правила експертни заключения по трите програми, по които са замразени стотици милиони евро – Брюксел смята, че има отбелязан известен напредък в работата на Централното звено за договаряне и финансиране на МФ – това е една от агенциите, чиято акредитация беше отнета през юли. За другата наказана агенция – Регионално развитие, пак към финансовото министерство, оценката е, че няма видим напредък. В Комисията не отбелязват съществен напредък и в работата на пътния фонд.
Пак според информация на БНТ експерти на Брюксел са препоръчали запазване на засиленото присъствие на службата за борба с измамите ОЛАФ в България, защото още "липсва воля за действие от местните власти". По САПАРД окончателно става ясно, че България няма да се справи с проблемите до края на ноември, когато изтича срокът на програмата, и затова София ще настоява да удължаване до края на 2009-та година. Въпреки тези нови заключения, Комисията отрича, че готви специален доклад за фондовете през ноември:
Марк Грей, говорител на ЕК: "Категорично ще кажа, че Комисията няма никакви намерения да готви допълнителен доклад за фондовете. Разбира се, голямата работа в България продължава. Същото важи и за Комисията – по въпросите на земеделието и най-вече върху ФАР, където предстои много работа. Същото е и с пътния фонд – сроковете са кратки!"
В началото на ноември вицепремиерът Плугчиева ще разговаря в Брюксел с комисар Хубнер за проблемите на пътния фонд, а на първи декември Комисията праща поредната мисия в България.