Размерът на гарантираните банкови влогове да се увеличи на 100 хиляди лева. Това предвижда законопроект на депутати от мнозинството, който днес депутатите обсъдиха на първо четене.
Размерът на гарантираните банкови влогове да се увеличи на 100 хиляди лева. Това предвижда законопроект на депутати от мнозинството, който днес депутатите обсъдиха на първо четене.
Промяната е в отговор на напрежението на световната финансови пазари и е част от предприетите мерки от страните-членки на Евросъюза за намаляване на последиците от кризата.
Българската банкова система е в добро състояние и не е засегната от загуби, свързани със световната финансова криза, смятат управляващите. Според тях мерките ще запазят доверието на потребителите в банките и ще намалят опасенията им, че спестяванията могат да бъдат загубени при евентуални фалити.
Йордан Цонев, председател на икономическата комисия в НС:
– Гаранциите в българската финансова система позволяват да кажем, че системата не може да бъде застрашена, освен при паника.
От опозицията обаче имат резерви към проекта.
Иван Костов, председател на ДСБ:
– По-големи гаранции за влоговете са по-тежък удар върху възстановяването на борсовата търговия. Има такава зависимост. Борсите в България ще почувстват по-големите гаранции на кредитите на банките и ще реагират с нов срив надолу.
Янаки Стоилов – ПГ на КБ:
- Нека да не си правим илюзии, че точно след няколко месеца ще усетим остро отраженията кризата не във финансовия сектор, а в реалния сектор в България вече има признаците за намаляване на активността, има рискове дори отново да започне покачване на безработицата.
Законът предвижда при недостиг на средства, фондът за гарантиране на влоговете в банките, да може да ползва заеми от държавния бюджет след решение на Министерския съвет, а не на парламента. От дясно обаче оспорват тази идея и смятат, че така се отнемат правомощия на парламента. Законът ще бъде гласуван на първо четене утре.
При недостиг на средства, се предвижда фондът за гарантиране на влоговете в банките да може да ползва заеми от Държавния бюджет, след решение на Министерския съвет, а не на парламента. От дясно обаче оспорват тази идея и смятат, че така се отнемат правомощия на парламента.