This is a modal window.
Лидерът на "ДПС - Ново начало" обвини президента Румен Радев в лъжа. Каза, че до момента винаги е получавал покана за консултации при него. Никога не бил ходил, но от уважение към Конституцията пращал свои заместници. Заяви, че има и точна информация защо държавният глава този път не е поканил парламентарната група на "ДПС - Ново начало".
" Списъкът е бил готов с партиите. Вътре е било "ДПС - Ново начало". Той е казал - веднага да се премахне. Съветниците са му казали, че нарушава Конституцията и това е недопустимо. Той е казал "Не", аз съм президент, махнете го веднага, този човек ме дразни".
БНТ: Какво ще последва оттук нататък след това действие, Вие ще предприемат ли нещо?
Ами както виждате те са безнаказани. Ако има избори и "ДПС - Ново начало" ги спечели и има 121 гласа,разбира се, че ще го отстраним Радев. Но както виждаме тука няма воля затова нещо. С 30 депутата не можем. Но той вече е нарушил Конституцията потенциално.Стои един потенциален политически лидер в кабинета на президент, вече абсолютно незаконно след нарушенията в Конституцията, но това вече го оставяме на неговата съвест", обясни Делян Пеевски.
Отстраняване на президента може да се иска по инициатива на минимум 60 народни представители. Предложението им, обаче трябва да бъде подкрепено от повече от 160 депутати, за да бъде изпратено в Конституционния съд. Той има едномесечен срок, в който да се произнесе дали президентът е нарушил основния закон, за да прекрати предсрочно мандата му. При отстраняване на държавния глава от поста, мандатът се довършва от вицепрезидента.
През март 2010 година процедура по импийчмънт беше задействана срещу президента Георги Първанов, заради публикуваната от президентството стенограма на разговора му с тогавашния финансов министър Симеон Дянков. Тогава под искането се подписаха 162-ма народни представители. В пленарна зала, обаче, за предложението гласуваха 155 депутати и така то не стигна до Конституционния съд.