3 години близо 40 кучета, порода питбул, тренирани за боеве, се отглеждат в общинския приют на Пловдив. Животните бяха настанени там, след като полицията залови собствениците им, които вече са с условни присъди и глоби. Последната съдебна инстанция обаче реши конфискуваните кучета да бъдат предадени на Агенцията за безопасност на храните. Това създава прецедент у нас, защото Агенцията не осъществява такава дейност и няма бюджет за нея.
Директорът на областната агенция по храните в Пловдив е учуден и притеснен от съдебното решение.
Камен Янков, директор БАБХ-Пловдив: Ние по закон нямаме право на такава дейност, това е един вид стопанска дейност, ние нямаме право като организация, като държавна структура да имаме животновъден обект.
В търсене на решение вече текат преговори между общинския приют и регионалната структура на агенцията.
инж. Георги Божев, директор Зооветеринарен комплекс-Пловдив: Обсъдихме различни варианти, които биха дали възможност да се тръгне към процедура за одомашняване или някакъв начин тези животни да бъдат изкарани от приюта и да намерят нови собственици евентуално.
Най-важното ще бъде изборът на осиновители, за да не попаднат кучетата в нови схеми за боеве, категорични са експертите. Много неправителствени организации вече са заявили желание да помагат при търсенето на нови стопани. С животните трябва да се работи допълнително, защото все още проявяват агресия при срещи с други кучета. Затова и се отглеждат в индивидуални клетки.
д-р Веселин Бекирски, управител на общинския приют: Можем да влезем при тях, може да се докосват, да се галят. Най-много прекалено ентусиазирано да изявят любовта си, ..но с други животни - не ги харесват.
До момента престоят на всяко едно от кучетата е струвал на общинския бюджет близо 6 000 лв. Всички са кастрирани и в добро здравословно състояние, уверяват от приюта.
Продължава издаването на заповеди за събаряне на постройки в местността "Баба Алино"
Осигуровките на държавните служители ще бъдат обсъдени на заседание на Тристранния съвет
Осигуровките на държавните служители ще бъдат обсъдени на заседание на Тристранния съвет
Председателят на парламента Михаела Доцова ще открие 13-та пленарна сесия на Процеса на сътрудничество в Югоизточна Европа