60 хиляди домакинства в София се отопляват на твърдо гориво по данни на Столичната община. Това е основният източник на замърсяване на въздуха през зимният сезон. Екологични печки, стандарти за горивата и намаляване на емиисиите от автомобили са основните мерки за по-чист въздух в София.
Приблизително всяко 10-о домакинство се отоплява с твърдо гориво, според картата на отоплението в столицата изготвена по поръчка на Общината.
Йорданка Фандъкова, кмет на София: "Близо 60 хиляди домакинства се отпляват с твърдо гориво - дърва въглища и нафта."
Пълното ограничаване на отоплението с твърдо гориво се оказва практически невъзможно. От Общината предлагат да се използват въглища и горива с по-малко пепелно съдържание, като се създадат стандарти за тях през новия отоплителен сезон. Има и пилотен проект за предоставяне на екологични печки. Според статистиката обаче замърсяването от тях е 40% срещу това от автомобилите, които водят с 60%. За да се осъществи по-строг контрол на изгорелите газове от автомобилите, са предоставени газанализатори на Пътна полиция.
Йорданка Фандъкова, кмет на София: "Целта е първо да не се допускат въобще регистрация на автомобили, които не съответства тяхното физическо състояние на изискванията. И второ, вече да се проверяват и автомобилите, които са по пътищата."
Данните от газанализаторите ще стана ясни след месец.
Тежка катастрофа с трима загинали, сред които две деца: Автомагистрала "Тракия" е затворена в двете посоки
"Винаги се усмихвам, това отваря сърцата": Чужденци попълват незаетите места за шофьори в столичния градски транспорт
Литийно шествие с мощите на св. Йоан Кръстител тръгна от Созопол и стигна до остров Св. Иван
Битово-фекално замърсяване е причината за измирането на риба във Варненското езеро
Цената на петрола достигна 70 долара за барел, Тръмп - "ще падне още"
Да покориш връх Мусала в инвалидна количка: Вдъхновяващата история на 18-годишния Крис от Пловдив