НОВИНИ

Краят на евтината китайска работна ръка

Идва ли краят на мита за евтината китайска работна ръка? Доклад на Американската търговска камара за развитието на китайската икономикапрез тази година посочва, че китайците вече искат по-добро заплащане за труда си и това се отразява върху цената на продукцията като цяло.

bnt avatar logo
от Валери Маринов
22:35, 26.03.2012
Чете се за: 01:02 мин.
Икономика
краят евтината китайска работна ръка
Снимка:
Идва ли краят на мита за евтината китайска работна ръка? Доклад на Американската търговска камара за развитието на китайската икономика
през тази година посочва, че китайците вече искат по-добро заплащане за труда си и това се отразява върху цената на продукцията като цяло.

Забавянето на ръста в икономиката и увеличаващата се цена на труда вече започват да се усещат и от инвеститорите в китайската икономика. Поскъпването на работната ръка отнема част от конкурентоспособността на Китай на глобалния пазар. Въпреки своето население от 1 милиард и 300 милиона души, притокът на работници от провинцията и от селските райони към градовете и индустриалните зони вече не изглежда безкраен, е едно от заключенията в доклада на Американската търговска камара в Китай за тази година. Вече повече от половината от населението в страната живее в градовете.

Тед Дийн, председател на Американската търговска камара в Китай:
- Мисля, че това говори за икономическия преход, в който се намира страната сега. Китай няма да може да разчита на евтина работна ръка, за
да засили износа си в бъдеще. Ние, в американската търговска камара, и
нашите членове, виждаме нови възможности в тази ситуация. Но това е и нещо, което ще изисква нови реформи, за да бъде преодоляна тази промяна на пазара на труда.

Допитване в деловите среди в Шанхай показва, че 90-процента от предприемачите виждат в поскъпването на труда пречка пред бизнеса.

Тед Дийн, председател на Американската търговска камара в Китай:
- Огромното мнозинство от нашите членове са в Китай заради самия Китай. 60, може би 66 процента от членовете ни са тук и произвеждат стоки и услуги за вътрешно потребление в страната. Така че те наистина са свързани с ръста на китайската икономика.

Между 2009 и 2010 година средната заплата в градовете е нараснала с 13 процента. Консултантската компания Интер Чайна смята, че до пет години работната ръка в Китай ще е по-скъпа от тази в Мексико и това може до доведе до преориентиране на инвеститорите.
Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още Икономика

Топ 24
Най-четени
Тонове български картофи стоят по складовете
Тонове български картофи стоят по складовете
Банката за развитие дава 100 млн. лв. за малък и среден бизнес
Банката за развитие дава 100 млн. лв. за малък и среден бизнес