ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Благодатният огън слезе на Божи гроб в Йерусалим

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:53 мин.
У нас

България е в очакване на Благодатния огън. Той ще бъде донесен с правителствения самолет на "Летище София" по план между 19 и 21 часа тази вечер. За поредна година Благодатният огън се пренася от Божи гроб от българска църковно-държавна делегация, която ще се води сега от Старозагорския митрополит Киприян, определен от Светия синод на БПЦ.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      За православните християни Великден идва с чудо. И чудото отново се случи на Велика събота на Божи гроб в Йерусалим малко след 14 часа българско време, когато йерусалимският патриарх Теофил III изнесе от параклиса огъня.

      И до днес тайнството на свръхестественото запалване на огъня е неразгадано. За милиони вярващи по целия свят той е небесно чудо. В първите минути след неговото запалване вярващите казват, че той е нетленен – не излъчва топлина и не изгаря. А според старо поверие, ако Благодатният огън не слезе на Велика събота, това ще е последният ден на човечеството. Сред всички делегации от цял свят на Божи гроб беше и българска църковно-държавна делегация.

      Благодатният огън от Йерусалим ще бъде донесен у нас с четири специални, огнеупорни фенери. От летище София духовници ще вземат от Божествения пламък, за да го пренесат до всички епархии в страната. Русенска, Силистренска, Великотърновска и Варненска епархии за четвърта поредна година ще получат Благодатния огън от Гюргево.

      Чрез чудото на Възкресението Христос спасява човеците. А според вярващите от софийското село Желява чудотворната икона на Света Богородица „Всецарица“ в местния храм „Свети Николай Чудотворец“ изцерява болни и помага на бездетни жени да заченат. Това е причината тук да се стичат хора от цялата страна.

      Йорданка Минкова е продавала свещи в храма "Св. Николай Чудотворец" в продължение на 13 години. След пристигането на иконата Света Богородица „Всецарица” в храма през 2006-та година научава за историите на болни хора, които се подобряват, както и на бездетни семейства, които получават рожба. Йорданка никога няма да забрави историята на жена от Желява, чиито молитви за дете са чути.

      Отец Василий, който е настоятел на храма, разказва, че още с пристигането си в църквата е станал свидетел на силата на чудото, виждайки подобрение при болна жена само след една седмица.

      Пред отец Василий болната жена споделя, че е благодарна не за надеждата за оцеляване, която е получила, а за преоткриването на вярата и силата на изповедта и молитвата.

      Отец Василий казва, че е приел за своя мисия насочването на миряните към христовата вяра. Всяка неделя вратите на храма „Св. Николай" са отворени за Света Литургия и отслужване на Акатист в чест на Пресвета Богородица.

      На Велика събота - последният ден от Страстната седмица, се месят и пекат козунаците. Днес е и последната възможност да се боядисат яйцата, ако това не е било направено на Велики четвъртък.

      В двора на Софийската духовна семинария най-малките се учиха на различни техники. За първи път инициативата събра на едно място деца от два Енорийски центъра - този в "Младост" и този в Семинарията.

      След техниката за рисуване с восък учители от Енорийските центрове и родители показаха на децата как да боядисват яйца с памук, чорап и перлени бои.

      Боядисването на яйца премина с уроци по религия. Отец Божидар разказа на децата защо се чества Великден. Част от нарисуваните яйца ще бъдат раздадени утре в храмовете "Рождество Христово" и "Свети Йоан Рилски". Останалите ще зарадват хората, които се лекуват в болницата в град Бухово.

      В 23.20 ч. българският патриарх Неофит ще бъде посрещнат в катедралния храм "Св. Александър Невски", където ще оглави празничното богослужение за Възкресение Христово. Негово светейшество ще отправи и пасхално приветствие към православния български народ.

      В Пловдив пред катедралния храм „Успение Богородично“ вече е готова празничната сцена, на която Пловдивският митрополит Николай ще каже „Христос Возкресе“.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?