НОВИНИ

Искът на Атомстройекспорт - натиск или реалистични претенции

"Атомстройекспорт" увеличи иска си към българската Национална електрическа компания във френски арбитражен съд. Руската компания сега съди страната ни за обезщетение от 1 милиард евро по спрения строеж на втора атомна централа у нас - АЕЦ "Белене".

искът атомстройекспорт натиск реалистични претенции
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
08:32, 12.09.2012
Чете се за: 01:30 мин.
Икономика
"Атомстройекспорт" увеличи иска си към българската Национална електрическа компания във френски арбитражен съд. Руската компания сега съди страната ни за обезщетение от 1 милиард евро по спрения строеж на втора атомна централа у нас - АЕЦ "Белене".

Руската страна мотивира решението за иска с факта, че проектът е прекратен предсрочно от правителството на България, изтекъл е срокът на действието на споразумението от 2006 година, а НЕК все още отказва да възстанови на "Атомстройекспорт" понесените разходи и загуби.

Вчера коментарът на министъра на икономиката и енергетиката Делян Добрев бе, че искът на руската фирма е неоснователен. За анализ на ситуациата гости в студиото на "Денят започва" са енергийните експерти Илиян Василев и Атанас Тасев.

Илиян Василев, бивш посланик на България в Русия, енергиен експерт и финансист:
- Аз мисля, че това е поредната мина със забавено действие. Проектът има толкова много вътрешни дефицити, които правят излизането от него много трудно. Разбира се руската страна си е в правото да преценява рационалността на своите действия. Аз виждам в този знак, особено в неговото публично обявяване, един опит за пряко присъствие, дори за политико-психологически натиск върху българската страна, особено в момент, в който дебатът в България се разгаря - около референдума, около бъдещите развития. Не мисля, че имам много основания този иск, но винаги е по-добре човек внимателно да си прецени нещата, особено когато са вече в съда, и аз силно препоръчвам на българската страна да не свръхреагира, тъй като подобни акции от руската страна винаги имат за цел да постигнат някакви действия и или съгласия по този или друг проект.

БНТ:
- Можем ли да обвържем този иск с други руски енергийни проекти и интереси в България?

Атанас Тасев, енергиен експерт:
- Очевидно е така. Ако трябва да навлизаме в терминологията на ПиАр-специалистите, това е антикризисен ПиАр и тука съм съгласен с посланик Василев. Говоря специално за Русия, Русия стана част от световната търговска организация, тя предявява съвсем други изисквания към държавите, които са членки и тя вече подлежи на определени санкции, като членка на една такава общност. Не е без значение какво ще се случи след като приключи проверката на европейската комисия за злоупотреба с монополна позиция на Газпром. Напълно е възможно, тук съм съгласен с Василев, че е възможно това да е форма на натиск заради предстоящият референдум в България. Аз бих казал, че руската дипломация е многоходова. Тя е многослойна и е част от един много по-голям сценарий.

Други теми от разговора в студиото на "Денят започва" са също така наемането на американската "Уестингхаус" за консултант по строежа на 7-ми блок в АЕЦ "Козлодуй" и проектът "Южен поток".

Вижте целия дебат във видеото.
Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още Икономика

Топ 24
Най-четени
Изборите в Холандия
Изборите в Холандия
Чиновници пълнят дупки на пътя
Чиновници пълнят дупки на пътя