Икономисти правят сравнение между голямата депресия, кризата в България през 96-та година и сегашната икономическа криза. Форумът е организиран от министерството на финансите. Както се полага на хора, отдадени на научния труд, тук всеки има свое мнение. Финансовият министър Пламен Орешарски не вижда скоро да приключи световната финансова криза, което засяга и България.
Както се полага на хора, отдадени на научния труд, тук всеки има свое мнение. Финансовият министър Пламен Орешарски не вижда скоро да приключи световната финансова криза, което засяга и България. В момента обаче финансовият министър не вижда нужда да се предприемат специални мерки в българския бюджет. Неговите буфери, така или иначе, вече работят, посочи Орешарски.
Иначе, ако се върнем към историческите съпоставки, днес беше отбелязано, че историята никога не се повтаря в своята цялост, а се повтарят само определени събития. Така например, голямата депресия започва да разрушава американската и световна икономика през 1929-та и приключва през 1933 година.
В България обаче кризата започва да се усеща доста по-късно и най-важният й симптом е спукването на балона на земеделските цени, така както понастоящем най-важният външен израз на кризата в България е поевтиняването на недвижимите имоти. Дефлацията у нас през 30-те години достига 30-40 %, а кризата продължава 2-3 години след като стихва по света.
През 1996-1997 година друго финансово бедствие удари България - стигна се до хиперинфлация от над 2000 %, а 16 банки бяха обявени в несъстоятелност. Разликата е, че сега финансовите институции не са източени.
Настоящата световна криза беше предизвикана от алчността, от измамното усещане, че пари могат да се правят от нищо, казаха експертите. Има нужда от нов световен финансов ред с по-строга регулация, но засега не се очертават контурите на този нов ред, беше посочено на конференцията.
Още за Световна финансова криза