Промени в здравната система през следващите пет години искат пациентските организации у нас. Те внесоха меморандум с повече от 60 искания, сред които създаване на национални програми за профилактика, регистър на медицинските инциденти и лекарските грешки. В същото време здравния министър проф. д-р Николай Петров предлага санкции за мними болни в интензивни отделения.
Над 1 200 000 души са здравно неосигурените у нас. В тази връзка пациентските организации поискаха от държавните институции да се изясни как да се намали техния брой. По повод Европейския ден на пациента организации и лекари връчиха меморандум на здравния министър. Според тях пациентските права са нарушени и в частта с подаване на жалби и обезщетения при лекарски грешки.
"Действително пациентът няма възможност да се защитава. Трябва да се смени системата за качества на медицинските услуги и да се действа реално при подадени сигнали. Право да се подават и раследват жалби и обезщетения" - твърди Пламен Таушанов, председател на "Българска асоциация за закрила на пациентите".
В същото време здравният министър съобщи че зачестяват случаите при които записаните пациенти в интензивните отделения не отговарят на бройката на реално приетите за лечение. Неговото предложение е в случай на нарушение, на отделенията да не се заплаща интензивното лечение за месеца.
Най-честите сигнали от пациенти идват за лошо качество на медицинските услуги, забавяне с години при освиделстване на ТЕЛК и НЕЛК, както и лиспа на медикаменти.
Според потърпевши обемът на пациентите е голям и не се обръща адекватно внимание на всеки един.
"Чакаш по цял ден, плащаш едно, после те размотават" - ядосва се пациентка.
Друга се оплаква, че за съпруга й, болен от Пркинсон, ту има лекарства, ту няма.
В момента се готвят промени в нормативната уредба, свързани с лечението на пациенти в реанимация. В тях ще бъде регламентирано кой пациент се нуждае от интензивна помощ.