1000 деца от София ще получат първите си професионални ски уроци безплатно. Обучението по Националната програма "Научи се да караш ски" на Българската федерация по ски и Министерството на младежта и спорта започна днес на пистите на Витоша. От 9 години насам инициативата дава възможност на учениците от 1-ви до 4-ти клас да придобият умения в зимните ни курорти в рамките на 4-дневен курс. Проектът има за цел да допринесе за развитието на зимните спортове в България и да мотивира учениците да спортуват.
Под зоркото око на 50 професионални ски инструктори 250 деца между 7 и 10 години днес направиха първите си спускания по пистите на Витоша. 8-годишният Деян е ученик в 35-о училище в столичния квартал Лозенец. Благодарение на обучението той се качва за пръв път на ски.
"И харесва ли ти?"
Деян
"Да, много."
"С мама и тати ходите ли на ски често?"
Деян
"Не."
Голяма част от учениците са начинаещи като Деян, но само след няколко часа на пистата вече са по-уверени във възможностите си.
"А трудно ли се карат?
Митко
"Ами ако се научиш е лесно."
Радослав Пеев - "Витоша ски"
"Всеки от учениците заявява какво е неговото ниво, така че неговият учител знае още от първия ден на коя писта да го заведе, така че да бъде подходяща за неговите умения и той да използва ползотворно тези 4 дни, за да научи нови и нови неща в ски техниката."
За това време децата се научват на основни и много ценни умения.
Мартин Гугин - ски инструктор
"Ходене, малки спускания с малки елементи, които изпълняваме за всеки прохождащ, до края могат да стигнат до лифта или до влека, зависи от кондицията на всяко дете."
През изминалите 9 години по програмата са обучени близо 2/3 от децата в София. Всяка година от регионалното управление по образование избират различни училища, така че всички деца от 1-ви до 4-ти клас да преминат през това начално обучение.
Продължава издаването на заповеди за събаряне на постройки в местността "Баба Алино"
Осигуровките на държавните служители ще бъдат обсъдени на заседание на Тристранния съвет
Осигуровките на държавните служители ще бъдат обсъдени на заседание на Тристранния съвет
Председателят на парламента Михаела Доцова ще открие 13-та пленарна сесия на Процеса на сътрудничество в Югоизточна Европа