Към момента 29 деца в село Гърмен са болни от вирусен хепатит А, като последните два случая са били регистрирани на 9 декември. Това се посочва в доклад на директора на Районна здравна инспекция /РЗИ/ - Благоевград Александър Златанов, изпратен до Министерството на здравеопазването /МЗ/. Докладът е публикуван на интернет страницата на МЗ.
Първият случай на заболяването е бил регистриран на 9 ноември при дете на 5-годишна възраст. Всички заболели деца са били хоспитализирани в инфекциозното отделение на болницата в Гоце Делчев. От заразените деца 26 са от ромски произход, се уточнява в доклада.
Извършени са проверки и са връчени предписания за предприемане на мерки на директорите на детската градина и на училището в селото. Връчено е предписание и на кмета на община Гърмен. Проверки на място са установили, че предписанията се изпълняват.
За да се предотврати последващо разпространяване на хепатит А, от МЗ са били предоставени 200 ампули имуноглобулин. От тях са били изразходвани 100 за деца от ромската махала. Останалите родители не са пожелали децата им да бъдат профилактирани.
При здравословен проблем по време на почивка: Колко струват лекарските услуги по морето?
Претоварване в Детската УНГ клиника на ИСУЛ: Около 50 деца с усложнения за две седмици
Млад български онколог получи престижна стипендия на Българската педиатрична асоциация
Самолет на египетските авиолинии кацна извънредно на летището в Горна Оряховица
Казусът "Баба Алино": Според службите показанията на Олег Невзоров хвърлят светлина върху незаконните действия
Държавният бюджет е готов – какъв ще е размерът на минималната работна заплата?