Браншови организации в строително-инвестиционния процес настояват промените в Закона за устройство на територията и за устройство и застрояване на Столична община да бъдат спрени и наново обсъдени. Целта е проблемите да бъдат решени изцяло, а не на...
Браншови организации в строително-инвестиционния процес настояват промените в Закона за устройство на територията и за устройство и застрояване на Столична община да бъдат спрени и наново обсъдени. Целта е проблемите да бъдат решени изцяло, а не на парче, както се получава в този случай.
Готвените промени в двата закона ще доведат до конфликт с останалите съществуващи правила, категорични са браншовиците.
"Искаме да се спрат на първо време промените в ЗУТ и ЗУЗСО, тъй като те не са обсъдени, до голяма част със специалистите", заяви Веселина Калайкова, Съюз на ландшафтните архитекти.
Професионалистите настояват да се създаде нова нормативна уредба, която ясно и точно да регламентира правата и задълженията на участниците в строителния процес.
"Трябва да е ясно, че има интелектуална част на продукта. Това е проектно-сметната документация. След което инвеститорът обявява търг. Строителят се надбягва за цена, но качеството не подлежи на коментар. То трябва да е заложено в тази документация и съответно корективът е обществото като резултат", коментира Георги Бакалов, председател на Съюза на архитектите в България.
Експертите настояват още да отпадне издаването на разрешителните за строеж и да се премине към регистрационен режим.
"Сроковете за един регистрационен режим за одобряване на проекти са много по-къси. За една сграда - къща, еднофамилна, в България се изискват 178 документа, докато в Германия са само 19", отбеляза Борислав Игнатов, председател на Камара на архитектите в България.
Главният архитект на София Здравко Здравков подкрепя част от предложенията.
"Нека тези промени, които са внесени в Народното събрание, да бъдат разгледани на първо четене. И от там нататък между първо и второ четене, посредством депутати или вносителя - Министерство на регионалното развитие, да се търси форма за внасяне на предложения и за промяна в законите", каза Здравков.
Относно предложението на новоизбрания кмет на район "Младост" Десислава Иванчева да се направят промени в подробните устройствени планове, Здравков беше категоричен: "В момента сме резервирали терени за озеленяване около 117 000 кв. м. Общите терени, отредени за озеленяване в "Младост" са близо милион. От този почти милион си представете един огромен процент, 12% е частна собственост."
Това ще даде нова възможност на собствениците да поискат да строят върху тях. Възможност, която, обаче, ще лиши мнозина от повече зелени площи.