Децата от трета и четвърта група,от всички детски заведения в общината Симитли имат два пъти седмично часове по плуване. Те се обучат от професионален учител в минералния басейн към детска градина „Радост”, който е изграден със средства от европейски програми. За провеждането на часовете по плуване родителите не заплащат допълнителна такса.
Тренировките по плуване се провеждат в групи, като във всяка има по осем деца. Те продължават около 30 минути. Знанията, които придобиват, са основни, като се учат да плуват по гръб и стил кроул.
Зорница Боянска, учител по плуване: „.Започвам с лека загрявка, за да могат децата да загреят. След това влизаме във водата и започваме с упражненията за основен етап като привикване с водната среда, издишване. Правене на гъбки, звездички."
Басейнът е с дълбочина 80 сантиметра, затова е подходящ за деца между 4 и 5 години. За да улеснят уроците, учителите разполагат и със специални помощни средства.
Зорница Боянска, учител по плуване: „Имаме така наречените макарони, които служат за по- мъничките, защото ги държат над водата. И за игра най-вече. Имаме ръкавели за дечицата, които идват за първи и се учат, за да се чувстват по-сигурни.”
Децата от детските градини в селата към общината също ползват басейна, като се извозват с училищни автобуси. А родителите не заплащат нищо затова.
Теменужка Матова, директор на детска градина "Радост„: "Плуването е допълнителна дейност във възпитанието на децата в детската градина и е безспорно по желание на родителите. Децата се чувстват перфектно във водата. С много голямо желание идват и на детска градина, откакто съществува плувният басейн. Даже в централната градина не ни достигат места.”Басейнът се захранва с минерална вода, която е около 60 градуса и се охлажда до 30. Освен за водното съоръжение, минералната вода се ползва и за отопление на цялата детска градина.