ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Доброволци засадиха 2000 фиданки край село Клисура

Чете се за: 00:36 мин.
У нас

Доброволци засадиха 2000 млади дръвчета в месността Гьола, край село Клисура. Засаждането има за цел да увеличи горския фонд в страната е в рамките на кампанията „Моят зелен град“ с подкрепата на „Държавно горско стопанство София“.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Горският масив, над който се трудиха доброволците, е с площ от 4 декара. На него е имало борова гора, нападната от корояд.

      Цветан Динев, зам.-директор на „Държавно горско стопанство София“: Дърветата бяха изсъхнали. Ние ги отстранихме. И сега благодарение на инициативата „Моят зелен град“ ще ги засадим отново. Само, че ще подменим дървесният вид, няма да e иглолистен, който се напада в момента, ами ще са широколистни дървета.

      Новите насаждения ще бъдат от акация и зимен дъб, разпределени по 500 корена на декар - общо 2000 дръвчета. Видовете са местни за Люлин планина, което ще се ще се отрази благоприятно и на птиците в района. Професионални лесовъди дадоха съвети на доброволциште, за да може всички фиданки да се прихванат. В засаждането се включи и екипът на БНТ2.

      След като сме изкопали дупка и сме разрохкали пръстта с това сечиво, наречено „Меч на Колесов“, правим една цепнатина. в която ще сложим младото дръвче.

      След това почвата се притиска внимателно към корените. Напролет младата гора трябва да се разлисти, а до 10 години се очаква фиданките да станат високи около два метра.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?