ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Университетска лаборатория във Варна изследва качеството на храните и стоките

Чете се за: 00:55 мин.
У нас

Модерна апаратура в Икономическия университет във Варна изследва качеството и безопасността на храните и стоките. Специалистите в лабораторията определят качеството на прясното мляко, на традиционното българско кисело мляко и съдържанието на нитрати в пресните плодове и зеленчуци. Всички тези тестове на продукти от търговската мрежа могат да направят и потребителите в домашни условия без специализираните апарати.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Истинското българско кисело мляко е продукт, създаден от сурово мляко без добавки със закваска. Често производители слагат в него сухо мляко, сол, захар, сода и нишесте. Нишестето може да се улови лесно и в домашни условия, като в киселото мляко се постави разтвор от ѝод.

      Доц. д-р Събка Пашова, ръководител катедра "Стокознание" в Икономически университет – Варна:
      "И ако пробата промени цвета си от бял към интензивно син или бял със син отенък, това е доказателство, че се съдържа нишесте в киселото мляко."

      Вкъщи може да се определи и съдържанието на нитрати в пресните плодове и зеленчуци. Тест лентите могат да се купят от специализирани магазини.

      Доц. д-р Събка Пашова, ръководител катедра "Стокознание" в Икономически университет – Варна:
      "Просто трябва само да нарежете зеленчука или плода, който сте купили, да го потопите в гореща вода, да престои 10-15 минути. След това потапяте тест лентата и следите как се оцветява самата тест лента."

      Освен храни, потребителите могат да разпознават естествени, изкуствени и синтетични тъкани.

      Доц. д-р Теменуга Стойкова, Център за качество на стоките и потребителска защита към Икономически университет - Варна:
      "Много лесно бихме могли да разпознаем естествената от изкуствената коприна и от синтетичната по така наречената проба на опип."

      При пробата на опип изкуствената коприна се мачка бързо и при нея няма еластичност, докато синтетичната има голяма пъргавина и веднага възстановява своята форма. Съгласно наредбата за етикетиране всички текстилни стоки трябва да имат влакнестия състав на материала, от който са направени. Това трябва да е обозначено задължително върху етикета на стоката.

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?