ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Какви мерки ще предприеме Столична община срещу мръсния въздух?

bnt avatar logo от Яна Тодорова
A+ A-
Чете се за: 00:51 мин.
У нас

480 млн. лева ще бъдат отделени за екология в бюджета на София за следващата година. Чистият въздух ще бъде сред основните приоритети на общината. Основна причина за замърсяването е горенето на отпадъци и некачествени горива. Затова от кметството настояват за законови промени, които да гарантират качеството на продаваните дърва и въглища. Какво трябва да се предприеме - чуйте коментарите пред БНТ, които направиха общинските съветници Лорита Радева от ГЕРБ и Калоян Паргов от БСП.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Лорита Радева - председател на комисията по околна среда в СОС: Програмата ни за въздух, която приехме през месец май, в анализа за нейната подготовка показахме, че всички замърсители с изключение на фините прахови частици вече са под пределно допустимите норми. Нашата основна битка на този мандат и на тази програма до 2020 година е справянето с проблема с фините прахови частици. И когато говорим за битовото горене, много ми се иска да напомня за пилотния проект, който се осъществява на територията на Нови Искър за подмяна на горивните инсталации в домакинствата, така че да можем да предложим на гражданите алтернативен начин, в конкретния случай ние предоставяме безплатно на 30 домакинства избрани на конкурсен принцип, печки с ниски емисии на фини прахови частици във въздуха, но това е само една подготовка за много по-голям проект с кандидатстване към оперативна програма "Околна среда", за да можем в такива програмни райони отново на конкурсен принцип да предложим на гражданите алтернативни възможности.

      Общинският съветник от БСП в СОС Калоян Паргов уточни, че от заделените 480 млн. лева над 300 млн. лева са само метро. Той предложи три мерки срещу мръсния въздух в София, които трябва да свърши Столична община.

      Калоян Паргов, общински съветник от БСП в СОС: Първо, ежемесечно миене на улиците и булевардите. Второ, ро отказваме се от дизела и минаване на газ и метан за градския транспорт. Трето, да имаме строг контрол, санкции и стимули за всички домакинства, които се отопляват с печки. т.е. да съблюдаваме това те да горят екосъобразни енергоносители.


      Свързани статии:

      Пет столични квартала излизат на протест срещу мръсния въздух
      Пет столични квартала излизат на протест срещу мръсния въздух
      Пет столични квартала излизат тази вечер на протест срещу мръсния...
      Чете се за: 00:20 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?