В Генерал Тошево на празника на града се състоя първият фестивал на сармите и кюфтетата. За да отбележат значението им за градската кулинарна култура, местните майстори приготвиха 1000 сарми, за които бяха използвани 140 килограма кисело зеле, 70 килограма кайма, 15 литра олио и 25 килограма ориз.
С годините сармите са се превърнали в емблематично ястие за Генерал Тошево. Всяко семейство има своя рецепта за приготвяне на вкусни сарми и я предава от поколение на поколение. Общо условие за всички тошевци е да са големи.
Яна Бонева: Тайната е да са големи сармите – най-важното – колкото по-големи, толкова по-добре.
Румен Василев: Каймата и зелето трябва да са местни, добруджански – тук от наши прасета и от нашите градини, тъй като са най-вкусни.
Яна Бонева: И да мирише още от Добрич на сърми, задължително. това е задължително условие!
В пилотното издание на кулинарния празник, който обещава да стане традиция, се включиха Ути Бъчваров и множество доброволци. Приготвените от тях сарми и кюфтета бяха раздадени за присъстващите, „за здраве и берекет”, по думите на кмета.