Очаквано, фаворитът за "Оскарите" тази година е мюзикълът "Ла Ла Ленд". Лентата е номинирана в 14 категории, като с това изравнява рекорда на филма "Титаник" от 1997 година. Кой още ще се бори за статуетки - Теодора Гатева разказва.
Тази година вместо традиционното обявяване на претендентите, академията ни изненада с клип. Популярни актьори разказаха своите преживявани, свързани с Оскарите и обявиха номинациите. 14 - толкова на брой събра смятания за фаворит мюзикъл "Ла Ла Ленд", който вече спечели Златен глобус.
Любовната история между актриса и джаз-певец ще се бори за отличието "най-добър филм" заедно с "Лунна светлина", "Първи контакт", "Манчестър до морето", "Лъв", "Възражение по съвест". Оригинален сценарий, музика, костюми, разбира се, най-добра режисура - част от категориите, в които е номинирана лентата на Деймиън Шазел.
Не по-малко оспорвана ще бъде битката за "най-добър актьор". Тук претендентите са Райън Гослинг за "Ла Ла Ленд", Кейси Афлек за "Манчестър до морето", Виго Мортенсен за "Капитан Фантастик" и Дензъл Уошингтън за "Огради", на който актьорът е и режисьор. Според кинокритиците разказът за живота на средната класа в Америка през 50-те години на миналия век е особено силен в лентата на Уошингтън.
Не по-малко ожесточена е конкуренцията сред дамите. Тук - освен главната героиня в "Ла Ла Ленд", в чиято роля се превъплъщава - Ема Стоун, се борят Изабел Юпер за "Тя", Рут Нега за "Лавинг", Натали Портман за превъплъщението й в Жаклин Кенеди и Мерил Стрийп за "Флорънс".
Мерил Стрийп е кандидат за статуетката за 20 - ти път и това я превръща в най-номинирания изпълнител в историята на престижните награди. Сега остава да затаим дъх до 26 февруари, когато ще бъдат раздадени наградите Оскар.