Бюджетът върви добре, по план, приходите са повече от миналата година и това главно от данъчни и осигурителни приходи. Това според Менда Стоянова се дължи на добрата работа на администрацията, НАП и Митници. Показва и че икономиката изсветлява все повече.
Менда Стоянова, председател на парламентарната бюджетна комисия: Тези повече данъци са предвидени в приходите на бюджета за тази година. Така че изненади не очакваме. Рано е да се правят бюджетни прогнози, но предполагам, че към края на годината ще приключим с относително нормално преизпълнение на приходната част на бюджета. До края на годината няма да приключим с излишък, защото освен приходи има и разходи. И ако разходите бъдат направени според предвидените, трябва да завършим на дефицит. Факт е, че разходите засега вървят с един темп на изоставане спрямо планираното, но обикновено във втората половина на годината има засилване на разходите.
Правителство предвижда да намалява дефицита постепенно с цел 2020 да завършим на балансиран бюджет, т.е. да харчим толкова, колкото сме произвели и събрали от хората и бизнеса, уточни Менда Стоянова.
Относно исканата актуализация Стоянова коментира, че трябва да се води разумна фискална политика, което означава умерени дефицити с тенденция за балансиран бюджет.
Според законопроекта за Кодекса на социалното осигуряване, внесен от БСП, се предлагало увеличение на пенсиите, за което били нужни 800 млн. лева годишно. Към тях, като се добавят исканите 660 млн. лева за отбрана и МВР, сметката ставала 1, 4 млрд. лева. Това ще доведе до дефицит доста по-голям от планирания, смята Менда Стоянова.
Кризата в шивашкия бранш в Русе – фабрики затварят, стотици остават без работа
"Лукойл" с позиция за България: Особеният управител да действа според законодателството
От "Да, България" настояват да отпадне задължението да се ползва от догодина софтуерът за управление на продажбите в търговските обекти
По-високи държавни такси на БАБХ: Бизнесът със сигнали за увеличение от 10 до 30 пъти
Европа отговори на американския план за мир в Украйна със собствен модифициран вариант
Масирани руски удари с дронове взеха 4 жертви и раниха 17 души в Харков
Тридневна стачка в Белгия: Засегнати са общественият транспорт и летището в Брюксел