Оръжейната компания "Дунарит" изненадващо плати дълга си към Държавната консолидационна компания. Внесената сума възлиза на над 50 млн. лева, показва справка в Търговския регистър. Така всъщност беше спряно намерението на икономическото министерство да придобие предприятието. Защо Дунарит плати чак сега дълга си и какво мисли държавата за това вижте в репортажа на Цветелина Катанска.
Кръстьо Кръстев, изп. директор на "Дунарит": Ръководството на "Дунарит" е поискало съдът да спре вписването на Държавната консолидационна компания като кредитор на оръжейното предприятие и съответно да прекрати процедурата по придобиване му от държавата. Софийският градски съд е уважил искането, показва справка в Търговския регистър. Преди това това вземане беше попаднало в ръцете на една офшорна фирма и след като това вземане премина в държавна компания, в Съвета на директорите обсъдихме това и решихме, че вече ние можем да извършим това плащане, тъй като платецът е явен, а не е такъв за който ние не знаем кой стои зад него.
В началото на седмицата икономическият министър Емил Караниколов обяви, че държавата ще придобие "Дунарит", чрез Държавната консолидационна компания, която вече е изкупила дълг от 40 млн. лева, за да го спаси и да запази 1300 работни места. Предприятието беше застрашено от отнемане на лиценза за производство заради повдигнато обвинение срещу ръководството му, а неплатеният дълг идваше от сключени сделки за кредити и особени залози към фалиралата КТБ.
Държавата ни помогна в този случай защото се появи един явен кредитор в лицето на ДКК. Кръстев допълни, че парите, с които е платен дълга към държавата са осигурени от търговската дейност на Дунарит. Дружеството има още 40 млн. лева задължения, но и те ще бъде покрити, увери изпълнителният директор.
От БНТ потърсихме Министерството на икономиката за коментар, но оттам обясниха, че в момента се запознават с документите по случая и засега нямат позиция.
Особеният управител на "Лукойл": Цените са високи заради недостига на готови горива
Полина Карастоянова: "Евровизия" трябва да бъде началото на едно ново препозициониране на България
Схема за източване на средства във водния сектор – нанесени са щети на 6 дружества
Димитър Стоянов: Нямаме опция да получим самолети "Грипен" или F-16 "втора ръка"
Премиерът Радев: Бюджет 2027 ще бъде приет навреме и ще гарантира стабилността