Репликата на Румен Радев към депутатите, че имат още една седмица предизвика остри реакции в кулоарите. Лидерът на левицата Корнелия Нинова призова да бъде дадено време на новия президент и да бъде съден по делата му. От БСП отново потвърдиха, че няма да участват в бъдещия служебен кабинет и няма да се намесват в съставянето му. От ГЕРБ пък смятат, че Румен Радев ще се допитва до левицата. От най-голямата партия посочиха, че след една седмица новият президент ще носи цялата отговорност за управлението на страната.
This is a modal window.
Репликата на Румен Радев към депутатите, че имат още една седмица предизвика остри реакции в кулоарите. Лидерът на левицата Корнелия Нинова призова да бъде дадено време на новия президент и да бъде съден по делата му. От БСП отново потвърдиха, че няма да участват в бъдещия служебен кабинет и няма да се намесват в съставянето му. От ГЕРБ пък смятат, че Румен Радев ще се допитва до левицата. От най-голямата партия посочиха, че след една седмица новият президент ще носи цялата отговорност за управлението на страната.
Тон на противопоставяне и нападки, типични за парламентарната риторика отекнаха в кулоарите след речта на Румен Радев. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не спести възмущението си от ожесточените критики на БСП към президента Росен Плевнелиев. И същевременно пожела успех на Радев и Йотова.
Бойко Борисов, министър-председател в оставка: Дето се вика едната седмица важи и за тях, и за нас. Едно е да имаш програмна декларация, едно е да четеш неща, които искаш да бъдат направени, то всички ги искаме, а трето и четвърто е да се направят. Рядък шанс има пред президента Радев, че му се дава възможност да има и служебно правителство, така че това, което днес прочете, до няколко месеца може да е факт. Ние искаме да се види ясната разлика между ГЕРБ и БСП - те се държаха дори просташки с президента Росен Плевнелиев. Ние не сме си позволили това никога. Росен Плевнелиев беше изключително успешен евроатлантически президент. Що се касае по линията Европа-НАТО той е недостижим в момента за нито един български политик.
От ляво обясниха, че са дали отрицателна оценка на мандата на Росен Плевнелиев, но това не значи унижение към личността му. И БСП, и ДПС изтъкнаха плюсовете в речта на Румен Радев.
Корнелия Нинова - председател на БСП: Достойна реч на достоен президент. В частта за вътрешната политика той очерта реалните проблеми пред народа ни, не пред отделна политическа сила, а това което вълнува хората и проблемите пред които те са изправени - бедност, справедливост, здравеопазване, икономика. В частта за външна политика той показа, че членството ни в ЕС и НАТО е безспорен избор за България, но трябва да е балансирана външна политика, която да възстанови и отношенията с Русия и на изток. Дайте му време и съдете за него по делата му. Ще видите, че наистина България има достоен държавен глава.
Мустафа Карадайъ - председател на ДПС: Показа, че познава проблемите в страната и постави широк кръг от въпроси и проблеми, чието решение безспорно в по-голяма степен е от компетенциите на другите институции - Народното събрание и изпълнителната власт.
Експрезидентът и бивш лидер на АБВ Георги Първанов пък препоръча диалог и разбирателство между институциите, и посочи, че тон за това трябва да задава новият държавен глава.
Георги Първанов - АБВ: Той направи един добър скрупольозен преглед на състоянието на държавата и нацията с очертаване на болезнените проблеми. От тук нататък очевидно и той и екипът му и преди всичко служебното правителство трябва според мен по-ясно да очертаят основните приоритети за нацията, защото се намираме наистина в тежко време. Аз бих препоръчал едно поведение на диалог, на разбирателство. Не може да не дадем на новия президент поне 100 дни, някои се вижда, че не му дават и 100 минути.
Разнопосочни в коментарите си бяха лидерите на Патриотичния фронт.
Красимир Каракачанов - съпредседател на Патриотичния фронт: Мисля, че всичко което каза в речта си беше вярно - особено ми се понрави тези които Патриотичният фронт сме лансирани като политика - охрана на границата, балансиране на външна политика.
Валери Симеонов обаче беше сред излезлите от залата заради репликата на Радев. И го обвини в неуважение към този парламент, който все още работи.
Валери Симеонов - съпредседател на Патриотичния фронт: Това бихме го подминали ако не беше тази разточителна реч пълна с глупотевини неща които всички ги знаем. Не беше необходимо да има такъв тон и не беше допустимо и тази реплика която си позволи спрямо народните представители - остава ви още седмица, какво иска да ни каже с това че той вече качил се е на облаците и като син божи дава и раздава определени присъди.
Корнелия Нинова - председател на БСП: Част от депутатите не показаха мъдростта и висотата на момента. Проявиха неуважение към президентската институция.
Цветан Цветанов - председател на ПГ на ГЕРБ: Начинът, по който днес президентът обиди българския парламент, аз смятам, че това не е достойно.
Найден Зеленогорски - съпредседател на ПГ на Реформаторския блок: Аз се надявах, че един летец има по-здрава психика. Би било добре президентът още в рамките на този парламент да свика КСНС, за да гарантираме приемственост по отношение на приоритетите за националната сигурност.
Волен Сидеров - председател на Атака: Нека да започне с дела, както той сам се изрази - по-малко думи повече дела. 3 неща му предложих - връх Мусала да стане Свети Иван Рилски, референдум за военните бази и вероучение.
Румен Йончев - БДЦ: За съжаление, словото, което чух, ми приличаше повече на предизборна програма за парламентарни избори, отколкото на програма на президент в началото на неговия мандат. Остава да видим действията.
След думите политиците очакват първите ходове на новия президент.